Strona głównaInternetBezpieczeństwo komputerowe: z wiekiem nie stajemy się mądrzejsi

Bezpieczeństwo komputerowe: z wiekiem nie stajemy się mądrzejsi

Zachowania w Internecie osób w wieku powyżej 55 lat przeczą bezpieczeństwu, a użytkownicy ci często padają ofiarą oszustw – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Osoby w wieku powyżej 55 lat są w mniejszym stopniu przygotowane na niebezpieczeństwa czyhające w świecie online.
Bezpieczeństwo komputerowe: z wiekiem nie stajemy się mądrzejsi [© RVNW - Fotolia.com] Wyniki są niepokojące, ponieważ badanie, które objęło 12.546 użytkowników internetu na całym świecie, sugeruje, że starsze pokolenie stanowi bardzo atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Wiele osób z tej grupy wiekowej wykorzystuje internet do robienia zakupów, korzystania z usług bankowych i komunikowania się z najbliższymi bez zapewnienia skutecznej ochrony zarówno sobie, jak i rzeczom, które są dla nich najcenniejsze.

Chociaż osoby w tym wieku są bardziej skłonne do zainstalowania na swoich komputerach, w mniejszym stopniu chronią swoje urządzenia mobilne czy modyfikują zachowanie online dla większego bezpieczeństwa. Na przykład, rzadziej niż inne grupy wiekowe ustawiają wysoki poziom na portalach społecznościowych i w przeglądarkach (30% w porównaniu do 38% dla wszystkich respondentów). Ponadto nie korzystają z funkcji bezpieczeństwa, jakie oferują im urządzenia (takie jak „znajdź moje urządzenie”) oraz z połączeń VPN. Liczba użytkowników z badanej grupy wiekowej, którzy wykorzystują takie funkcje, wynosi odpowiednio 28% i 10%, podczas gdy dla użytkowników ze wszystkich grup wiekowych — 42% i 16%. Przed wysyłaniem informacji tylko 35% sprawdza je dwukrotnie.

Starsi aktywni w Sieci

Osoby ze starszego pokolenia wykorzystują internet do wielu celów, tym samym zwiększają ryzyko, że staną się celem cyberprzestępców, jeśli nadal będą łączyły się z Siecią bez zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Internet służy im do komunikowania się z innymi — 94% osób w wieku 55+ wysyła regularnie e-maile. Przy pomocy Sieci wykonują również codzienne zadania. Ta grupa wiekowa jest bardziej niż inne skłonna do przeprowadzania transakcji finansowych za pośrednictwem internetu – 90% osób w wieku powyżej 55 lat robi zakupy online i korzysta z bankowości internetowej (dla porównania, średnia dla użytkowników wszystkich grup wiekowych wynosi 84%).

...ale nieostrożni

Mimo to jedynie połowa osób w wieku 55+ (49%) martwi się swoją podatnością na zagrożenia, kupując produkty online, a ogromna większość (86%) nie wierzy, że stanowi cel cyberprzestępców. Niepokojące jest również to, że cztery na dziesięć osób (40%) naraziło się na ryzyko, ujawniając dane finansowe w domenie publicznej (dla porównania, średnia dla wszystkich grup wiekowych wynosi 15%).

Brak świadomości dotyczącej cyberbezpieczeństwa sprawia, że osoby w wieku powyżej 55 lat są w mniejszym stopniu przygotowane na niebezpieczeństwa czyhające w świecie online. W efekcie pokolenie to staje się . Z raportu wynika, że 20% internautów posiada starszych krewnych, którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem, a 14% posiada starsze osoby w swojej rodzinie, które nabrały się na fałszywe loterie internetowe i inne podobne oszustwa. Ponadto 13% może wskazać na starszych krewnych, którzy ujawnili online zbyt wiele informacji osobistych o sobie, a 12% — takich, którzy padli ofiarą oszustwa internetowego, zobaczyli nieodpowiednie/wulgarne treści lub komunikowali się z potencjalnie niebezpiecznymi nieznajomymi online.

Kaspersky Lab.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć