Strona głównaInternetChcesz odpocząć i lepiej się skoncentrować? Odłóż smartfon

Chcesz odpocząć i lepiej się skoncentrować? Odłóż smartfon

Jeśli chcesz, by twój umysł odpoczął, wycisz smartfon i odłóż go gdzieś dalej.
Chcesz odpocząć i lepiej się skoncentrować? Odłóż smartfon [fot. Pexels z Pixabay]
Uspokojenie umysłu i konentracja na danym zadaniu są zaburzane, jeśli co chwilę spoglądasz na swój telefon, by sprawdzić notyfikacje czy wiadomości od znajomych. Gdy twój smartfon znajduje się w pobliżu, łatwiej się rozkojarzasz.

Jak mówią pracownicy Rutgers Business School w Piscataway, położony niedaleko nas powoduje rozkojarzenie i nie pozwlaa skupić się na danej czynności, przez co wszystko robimy znacznie dłużej i nasz umysł bardziej się męczy.

Telefon stał się minikomputerem, za pomocą którego robimy bardzo dużo - komunikujemy się z innymi, płacimy za zakupy, przeglądamy informacje, etc. Jednocześnie sprawdzanie, np. czy ktoś do nas napisał lub też czy są jakieś nowe ważne informacje, jest czynnością wykonywaną wielokrotnie w ciągu dnia, a w wielu przypadkach, wręcz kompulsywną. Dotychczasowe badania pokazały, że korzystanie z telefonów późną porą zaburza sen, a także może negatywnie wpływać na nasze . Teraz postanowiono sprawdzić, jak oddziałuje na nasze .

W ramach badań poproszono kilkaset osób o rozwiązanie dwudziestu anagramów. W połowie zadania zarządzono przerwę i część uczestników mogła kupić za pomocą telefonu lub komputera kilka przedmiotów.
Największe osłabienie zdolności umysłowych po przerwie odnotowano u osób, które dokonywały zakupów za pomocą telefonu. Taka aktywność osłabiła wydajność i szybkość w rozwiązywaniu anagramów. Osoby korzystające ze smartfona potrzebowały średnio o 19 proc. więcej czasu na wykonanie zadań i rozwiązały o 22 proc. mniej zagadek niż pozostali. Przerwa polegająca na używaniu telefonu osłabiła koncentrację i nie pozwoliła umysłowi odpocząć, prowadząc do zmniejszenia zasobów poznawczych.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Behavioural Addictions:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy