Strona głównaInternetChcesz zwiększyć poczucie szczęścia? Ogranicz korzystanie z Facebooka

Chcesz zwiększyć poczucie szczęścia? Ogranicz korzystanie z Facebooka

Ludzie ograniczający czas spędzany na Facebooku palą mniej papierosów, są bardziej aktywni i lepiej się czują.
Chcesz zwiększyć poczucie szczęścia? Ogranicz korzystanie z Facebooka [fot. Pixelkult z Pixabay]
Zespół psychologów z Ruhr-Universität Bochum (RUB) zaprosił do badań kilkaset osób, zalecając części z nich skrócenie o dwadzieścia minut dziennie czasu spędzanego ‘na Facebooku'. Jak się okazało, po tym okresie uczestnicy z grupy testowej byli bardziej aktywni fizycznie, rzadziej palili i wykazywali większe zadowolenie z życia. Zmniejszyły się u nich również objawy uzależnienia związane z korzystaniem z . Wymienione efekty zaś utrzymywały się kilkanaście tygodni po zakończeniu eksperymentu.

Wszyscy uczestnicy zostali przebadani przed eksperymentem, po tygodniu jego trwania, pod jego koniec, po mięsiacu i wreszcie trzy miesiące później. Korzystając z ankiet, zespół badawczy przeanalizował sposób korzystania z Facebooka przez uczestników, ich samopoczucie i styl życia.

Uczestnicy z grupy, która skróciła czas korzystania z Facebooka, ograniczyła to zarówno aktywnie, jak i biernie. „Jest to istotne, ponieważ w szczególności bierne użytkowanie mediów tego rodzaju prowadzi do porównywania się z innym ludźmi, a tym samym do zazdrości i osłabienia samopoczucia psychicznego" - mówi Julia Brailovskaia, współautorka badań. Ponadto uczestnicy, którzy skrócili czas korzystania z Facebooka, palili mniej papierosów niż wcześniej, byli bardziej aktywni fizycznie i wykazywali mniej objawów depresyjnych niż grupa kontrolna. Ich zwiększyło się. „Po dwutygodniowej ‘detoksykacji' efekty te, czyli poprawa samopoczucia i zdrowszego stylu życia, trwały przez trzy miesiące, do końca okresu monitorowania po eksperymencie", zauważa Brailovskaia.

Zdaniem naukowców jest to wskazówka, że wystarczy skrócić czas sp,edzany z Facebookiem, aby zapobiec uzależniającym zachowaniom, poprawić samopoczucie i zmienić styl życia na zdrowszy. „Nie trzeba całkowicie rezygnować z platformy" - podsumowuje Brailovskaia.

Na temat badań można przeczytać w „Computers in Human Behaviour".

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy