Strona głównaInternetCzy długość korzystania ze smartfonu ma znaczenie dla ryzyka depresji?

Czy długość korzystania ze smartfonu ma znaczenie dla ryzyka depresji?

Ogólne korzystanie ze smartfonu nie jest odpowiednim wskaźnikiem lęku, depresji lub stresu, twierdzą badacze, którzy jednak zalecają ostrożność w przypadku cyfrowego „detoksu".
Czy długość korzystania ze smartfonu ma znaczenie dla ryzyka depresji? [fot. Jan Vašek from Pixabay]
Zmierzono czas spędzony przy przez niemal dwustu użytkowników iPhone'a i kilkudziesięciu użytkowników Androida w ciągu jednego tygodnia. Uczestników pytano także o ich zdrowie psychiczne i fizyczne - wypełnili kwestionariusze mierzące objawy lęku i , a także określili, na ile postrzegali korzystanie ze smartfona jako problematyczne.

Co zaskakujące, ilość czasu spędzanego na korzystaniu ze smartfonia nie była powiązana ze złym stanem zdrowia psychicznego. - Codzienne korzystanie ze smartfonu lub czas spędzony przed ekranem nie były predyktorami objawów lęku, depresji ani stresu. Ponadto osoby, które przekroczyły kliniczne „punkty odcięcia" zarówno w przypadku ogólnego, jak i poważnej depresji, nie korzystały z telefonu częściej niż ci, którzy uzyskali wynik poniżej tego progu - mówi Heather Shaw z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Lancaster.

Badanie pokazało zaś, że zdrowie psychiczne było powiązane z obawami i zmartwieniami odczuwanymi przez uczestników w związku z korzystaniem ze smartfonu.

Oceniano to na podstawie ich wyników w skali problematycznego użytkowania, w której proszono o ocenę takich stwierdzeń, jak „Używałem/am smartfona dłużej, niż zamierzałem/am" oraz „Czasami próbowałem/am skrócić czas korzystania ze smartfona, ale za każdym razem kończyło się to niepowodzeniem."

- Ważne, aby rozpatrywać faktyczne korzystanie z urządzeń oddzielnie od obaw i zmartwień ludzi związanych z technologią. To pierwsze nie wykazuje godnego uwagi związku ze zdrowiem psychicznym, to drugie - tak. Wcześniejsze testy koncentrowały się na potencjalnie szkodliwym wpływie „czasu spędzonego przed ekranem", ale wynika to raczej z wpływu nastawienia i ludzi w związku z używaniem nowych technologii.

W czasie pandemii COVID-19 technologie mobilne stały się jeszcze bardziej istotne w pracy i życiu codziennym. Nasze wyniki uzupełniają coraz większą liczbę badań, które sugerują, że skrócenie ogólnego czasu spędzanego przed ekranem nie sprawi, że ludzie będą szczęśliwsi. Odnieśliby korzyści, stosując środki łagodzące zmartwienia i obawy, które narosły w związku z czasem spędzonym na korzystaniu z telefonów - wyjaśnia dr David Ellis z Uniwersytetu w Bath.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy