16-05-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Ogólne korzystanie ze smartfonu nie jest odpowiednim wskaźnikiem lęku, depresji lub stresu, twierdzą badacze, którzy jednak zalecają ostrożność w przypadku cyfrowego „detoksu".
Zmierzono czas spędzony przy przez niemal dwustu użytkowników iPhone'a i kilkudziesięciu użytkowników Androida w ciągu jednego tygodnia. Uczestników pytano także o ich zdrowie psychiczne i fizyczne - wypełnili kwestionariusze mierzące objawy lęku i , a także określili, na ile postrzegali korzystanie ze smartfona jako problematyczne.
Co zaskakujące, ilość czasu spędzanego na korzystaniu ze smartfonia nie była powiązana ze złym stanem zdrowia psychicznego. - Codzienne korzystanie ze smartfonu lub czas spędzony przed ekranem nie były predyktorami objawów lęku, depresji ani stresu. Ponadto osoby, które przekroczyły kliniczne „punkty odcięcia" zarówno w przypadku ogólnego, jak i poważnej depresji, nie korzystały z telefonu częściej niż ci, którzy uzyskali wynik poniżej tego progu - mówi Heather Shaw z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Lancaster.
Badanie pokazało zaś, że zdrowie psychiczne było powiązane z obawami i zmartwieniami odczuwanymi przez uczestników w związku z korzystaniem ze smartfonu.
Oceniano to na podstawie ich wyników w skali problematycznego użytkowania, w której proszono o ocenę takich stwierdzeń, jak „Używałem/am smartfona dłużej, niż zamierzałem/am" oraz „Czasami próbowałem/am skrócić czas korzystania ze smartfona, ale za każdym razem kończyło się to niepowodzeniem."
- Ważne, aby rozpatrywać faktyczne korzystanie z urządzeń oddzielnie od obaw i zmartwień ludzi związanych z technologią. To pierwsze nie wykazuje godnego uwagi związku ze zdrowiem psychicznym, to drugie - tak. Wcześniejsze testy koncentrowały się na potencjalnie szkodliwym wpływie „czasu spędzonego przed ekranem", ale wynika to raczej z wpływu nastawienia i ludzi w związku z używaniem nowych technologii.
W czasie pandemii COVID-19 technologie mobilne stały się jeszcze bardziej istotne w pracy i życiu codziennym. Nasze wyniki uzupełniają coraz większą liczbę badań, które sugerują, że skrócenie ogólnego czasu spędzanego przed ekranem nie sprawi, że ludzie będą szczęśliwsi. Odnieśliby korzyści, stosując środki łagodzące zmartwienia i obawy, które narosły w związku z czasem spędzonym na korzystaniu z telefonów - wyjaśnia dr David Ellis z Uniwersytetu w Bath.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »