Strona głównaInternetDlaczego niektórzy seniorzy odrzucają cyfrowe technologie?

Dlaczego niektórzy seniorzy odrzucają cyfrowe technologie?

Strach przed popełnieniem błędów i obawy o odpowiedzialność społeczną to jedne z powodów, dla których starsi ludzie odrzucają technologie cyfrowe.
Dlaczego niektórzy seniorzy odrzucają cyfrowe technologie?
Choć rośnie liczba osób starszych korzystających z Internetu i wielu emerytów używało komputerów podczas swojej pracy, przepaść cyfrowa między osobami starszymi a młodszymi ciągle istnieje. Seniorzy używają znacznie mniejszej ilości aplikacji cyfrowych i spędzają mniej czasu w Internecie niż młodsi.

Wywiady ze starszymi ludźmi pozwoliły pracownikom Lancaster University odkryć, że opór przed korzystaniem z technologii cyfrowych nie wynika z problemów z dostępnością do nich. Okazało się, że dla seniorów atrakcyjność technologii jest mniejsza, a poza tym mają obawy dotyczące jej wpływu na społeczeństwo oraz boją się pomylić podczas korzystania z oprogramowania. To wszystko sprawia, że ludzie starsi nie są głównymi użytkownikami .

Niektórzy seniorzy zniechęcają się do korzystania z narzędzi internetowych, ponieważ uważają je za uciążliwe i czasochłonne. Są zdania, że usługi internetowe, takie jak porównywarki, wymagają, by stali się ekspertami we wszystkich dziedzinach, podczas gdy wcześniej w sposób tradycyjny szukali specjalistów do pomocy w podejmowaniu decyzji.

Poza tym częste były obawy dotyczące bezpieczeństwa. Wielu seniorów nie miało zaufania do własnej wiedzy na temat prawidłowego korzystania z narzędzi internetowych, w szczególności .

Silne poczucie odpowiedzialności społecznej także było ważniejszym czynnikiem leżącym u podstaw niechęci do technologii cyfrowych u osób starszych. Martwili się, że zakupy online są niekorzystne dla lokalnych sklepów i mogą zmieniać charakter śródmieść. Co więcej, seniorzy sądzili, że jeśli nie pójdą do banku lub na pocztę, to miejsca te mogą zostać zamknięte, a ludzie stracą pracę.

Wreszcie, problemem jest . Niektórzy starsi nie robią zakupów online, ponieważ cenią sobie codzienny kontakt twarzą w twarz z ekspedientami. Żeby uczynić technologie cyfrowe atrakcyjnymi dla osób starszych trzeba zapewnić, że zaangażowanie cyfrowe nie zastąpi interakcji społecznych i - jeśli to możliwe - ułatwi nowe możliwości społeczne i budowanie kontaktów, mówią autorzy badań.

Sami ludzie starsi często utrwalają mity o tym, że starość wyklucza korzystanie z technologii cyfrowych. Traktują wiek jako wymówkę i unikają technologii, którą uważają za niepokojącą, zagrażającą lub po prostu denerwującą, wyjaśniają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy