Strona głównaInternetDlaczego social media mogą mieć na nas negatywny wpływ

Dlaczego social media mogą mieć na nas negatywny wpływ

Social media (media społecznościowe) mają nas duży, nie zawsze jednak korzystny, wpływ. Z jednej strony umożliwiają pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi, rodziną, czy ludźmi o podobnych zainteresowaniach, z drugiej jednak wywołują negatywne emocje: zazdrość, żal i niższą samoocenę. Co więcej, mogą uzależniać...
Dlaczego social media mogą mieć na nas negatywny wpływ [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Ze statystyk wynika, że w 2018 roku obecność w w przypadku przeciętnego internauty wynosiła 2 godziny i 16 minut dziennie. Dla części z nas to element pracy, dla innych sposób na komunikowanie się z ludźmi, dla jeszcze innych z kolei społeczno-emocjonalny odpowiednik niezdrowych nawyków.

Dlaczego social media mogą być niekorzystne? Badania pokazują, że oglądanie upiekszonych wizerunków innych ludzi źle wpływa na naszą . Poza tym, pragnąc jak najlepiej wypaść na swoim profilu, umieszczamy na nim zdjęcia z najprzyjemniejszych momentów w życiu, przez co możemy bardziej skupiać na zrobieniu dobrej fotografii czy filmu, a nie przeżywaniu tego, czego doświadczamy.

To nie wszystko. Przekrojowe badania pokazały, przykładowo, że ponad 1 godzina spędzana przed ekranem wiąże się z gorszym samopoczuciem psychicznym. Testy dowiodły też, że u tych, którzy korzystali z dużej liczby platform społecznościowych, trzy razy częściej występowały objawy zaburzeń nastroju i .

Im więcej czasu spędzanego w , tym wyższe ryzyko depresji, ostrzegają psychologowie. Choć dodają jednocześnie, że nie jest jasne, czy poświecane długich godzin na social media negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie psychiczne, czy też to objawy depresji skłaniają nas do częstszego pozostawania online.

W każdym razie liczne testy pokazały, że ograniczenie czasu poświęcanego na media społecznościowe miało istotny związek z poprawą stanu emocjnalnego użytkowników. Eksperci podkreślają, że potrzeba dlaszych analiz, by ocenić ogólny wpływ social media na ludzką psychikę, ostrożnie radzą równocześnie jednak, by nie wydłużać czasu spędzanego na takich portalach, by go sobie odpowiednio dawkować, jak każdą .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy