Strona głównaInternetDużo czasu spędzasz w Internecie? Grozi ci depresja

Dużo czasu spędzasz w Internecie? Grozi ci depresja

Psychologowie z University of Leeds ostrzegają, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu surfując po Internecie, częściej wykazują objawy depresji.
Dużo czasu spędzasz w Internecie? Grozi ci depresja [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Badacze odkryli, że u niektórych użytkowników rozwinął się kompulsywny nawyk korzystania z Internetu, przez co zastępują rzeczywiste interakcje społeczne aktywnością na czatach i w . Wyniki sugerują, że taki rodzaj uzależniającego surfowania online może mieć istotny wpływ na zdrowie psychiczne.
Internet odgrywa obecnie ogromną rolę we współczesnym życiu, ale jego zaletom towarzyszy negatywna strona. Jakkolwiek wielu z nas korzysta z Internetu do płacenia rachunków, robienia zakupów i wysyłania e-maili, pewnej niedużej części populacji trudno jest kontrolować, ile czasu spędza online, do tego stopnia, że zaburza to codzienną aktywność - mówi dr Catriona Morrison z University of Leeds.
Osoby ze wspomnianej grupy spędzają proporcjonalnie więcej czasu na przeglądaniu stron internetowych dotyczących seksu, witryn z grami online i stron społecznoścowych. Odnotowuje się też u nich wyższą niż u nieuzależnionych częstość depresji, od jej formy umiarkowanej do ciężkiej.

Nasze badania wskazują, że wiąże się z depresją, ale nie wiadomo, co jest pierwsze - czy osoby z depresją częściej korzystają z Internetu, czy też stałe surfowanie po Internecie wywołuje ? - mówi dr Morrison - Oczywiste jest, że dla niewielkiej grupy osób nadmierne korzystanie z Internetu może być sygnałem ostrzegawczym przed rozwojem symptomów depresji.

W badaniach oceniono pozostawanie online i poziom depresji u ponad 1,3 tys. osób w wieku 16-51 lat, z czego 1,2 proc. uznano za uzależnione od Internetu. Choć relatywnieodsetek ten jest niewielki, pozostaje wyszy niż np. procent uzależnionych od hazardu w Wielkiej Brytanii, który wynosi 0,6 proc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy