Strona głównaInternetFacebook poprawia nastrój. Pod pewnymi warunkami...

Facebook poprawia nastrój. Pod pewnymi warunkami...

Warto korzystać z mediów społecznościowych, mogą poprawić samopoczucie psychiczne, wskazują nowe badania.
Facebook poprawia nastrój. Pod pewnymi warunkami... [© paddl - Fotolia.com] Kiedy ludzie mają możliwość kontaktu z najbliższymi (czy to przyjaciółmi, czy rodziną) choćby za pomocą mediów społecznościowych, znacznie lepiej się czują i nie uważają się za samotnych.

Badacze z Carnegie Mellon University w Pittsburghu odkryli, że kiedy ludzie otrzymują, np. na Facebooku, prywatne wiadomości od tych, którzy się o nich troszczą, mają się znacznie lepiej.

Uczeni przypominają, że obecnie aż 1,5 mld ludzi na całym świecie ma konto na . Ostatnie badania wskazywały, że może nie być to dobre, ponieważ nierzadko oznacza spędzanie długich godzin online i ograniczenie bezpośrednich kontaktów, co nie sprzyja , a nawet wiaże się z wyższym ryzykiem objawów . Teraz jednak wskazuje się na inny obraz ludzi częściej pozostających online. Pod pewnymi warunkami jednak...

Facebook i inne media społecznościowe mogą poprawiać nasz psychiczny dobrostan. Nie ma na to wpływu samo konto i „lajkowanie" czegoś, ale osobiste kontakty z ludźmi, których uważamy za bliskich. „Odkryliśmy, że szczególny rodzaj wiadomości otrzymywanych na Facebooku jest związany z poprawą samopoczucia," mówią autorzy badań.

W ramach badań zebrano dane ponad 2 tysięcy użytkowników Facebooka z 91 krajów. Przez trzy miesiące analizowano taką ich aktywność , jak umieszczanie postów, przeglądanie informacji innych użytkowników, komentowanie, etc.

Uczeni monitorowali częstotliwość interakcji z przyjaciółmi i członkami rodziny. Co miesiąc sprawdzano u fejsbukowiczów humor, intensywność odczuwanego , poczucie wsparcia, a także poziom satysfakcji z życia oraz .

Okazało się, że spersonalizowane kontakty sprzyjały dobrostanowi psychicznemu. Dokładniej rzecz ujmując, korzyści nie dawało „lajkowanie" czy pasywne odbieranie różnorodnych informacji, ale podtrzymywanie osobistych kontaktów.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Computer-Mediated Communication.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy