Strona głównaInternetFora internetowe: dyskusje pomagają poprawić samopoczucie

Fora internetowe: dyskusje pomagają poprawić samopoczucie

Nowe badanie pokazało, że udział w internetowych forach dyskusyjnych pozytywnie oddziałuje na samopoczucie, a nawet jest związany ze zwiększonym zaangażowaniem społecznościowym offline.
Fora internetowe: dyskusje pomagają poprawić samopoczucie [fot. Senior.pl]
Fora internetowe przynoszą korzyści zarówno jednostkom, jak i szerszemu gronu, i to znaczenie większe niż wcześniej sądzono.

Chociaż zostały nieco przyćmione w ciągu ostatniej dekady przez , takie jak Facebook i Twitter, fora nadal są regularnie używane przez około 10 proc. użytkowników Internetu w Wielkiej Brytanii i 20 proc. w Stanach Zjednoczonych.

Według autorów badań ich wartość może wynikać częściowo z faktu, że stanowią jedną z niewielu pozostałych przestrzeni online, które dają użytkownikowi możliwość anonimowej interakcji.

W ramach badań użytkownicy odwiedzali różne fora dyskusyjne online odpowiadające ich zainteresowaniom, hobby i stylowi życia. Ludzie biorący udział w testach zostali podzieleni na dwie grupy: jedna brała udział w forach, których tematykę można uznać za stygmatyzującą (na przykład, dotyczyły one problemów , depresji poporodowej, etc.) druga w forach niezwiązanych z żadnym piętnem (takich jak te dla golfistów, kulturystów i problemów środowiskowych).

Uczestnikom zadano zestaw pytań dotyczących motywacji do przyłączenia się do forum dyskusyjnego, poziomu spełnienia ich oczekiwań, identyfikacji z innymi użytkownikami forum, zadowolenia z życia i zaangażowania offline w problemy poruszane na forum.
Nasze odkrycia przedstawiają bardziej optymistyczny obraz internetowych forów dyskusyjnych w starym stylu. Często przeglądamy je, mając nadzieję na znalezienie odpowiedzi na nasze pytania. W rzeczywistości, poza odnalezieniem odpowiedzi, jak wykazało badanie, użytkownicy często odkrywają, że fora są doskonałym wsparciem, szczególnie dla tych, którzy szukają informacji o stygmatyzujących chorobach czy sytuacjach. Ponadto stwierdziliśmy, że użytkownicy obu typów forum, którzy bardziej zaangażowali się w sprawy innych użytkowników, wykazywali większą chęć podjęcia działań offline, takich jak , darowizny czy kampanie - Dr Louise Pendry z Uniwersytetu w Exeter.
Widzimy tutaj, że użytkownicy forum, którzy są bardziej zaangażowani, rozwijają silne związki z innymi. Bardziej się z nimi utożsamiają, a następnie doświadczają największych korzyści, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne i zaangażowanie w aktywność offline. Krótko mówiąc, im więcej użytkowników włączy się na forum, tym więcej otrzymają, a profity dla samych użytkowników i całych społeczności mogą być znaczące - dodaje dr Jessica Salvatore ze Sweet Briar College.

Zapraszamy zatem do


Na temat badań napisano w Computers in Human Behavior.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy