Strona głównaInternetFrancuscy seniorzy podbijają Internet

Francuscy seniorzy podbijają Internet

Ma 84 lata i jest na emeryturze, ale nie narzeka na nadmiar wolnego czasu - jest aktywną Internautką. Simone Job świętuje urodziny na Facebooku. Nie jest jednak wyjątkiem, internetowymi surferami stało się wielu jej współmieszkańców z domu opieki.
Pani Job ma profil na Facebooku, komunikuje się poprzez Skype i Windows Live Messenger. W Villa Renee, domu opieki dla osób starszych w Perreux-sur-Marne (Val de Marne), mieszkańcy lubią relaksować się w salonie. Większość gra w karty lub gry planszowe, a w tle słychać muzykę retro. Jednakże w rogu sali znajdują się cztery ciągle oblegane komputery - mieszkańcy chętnie odbywają kursy komputerowe i spędzają czas przed ekranami monitorów
poznając świat i utrzymując kontakty z bliskimi.

Każdego roku coraz więcej francuskich seniorów dołącza do tzw. "Silver Surfers", pokolenia internautów o srebrnych włosach. 28% Francuzów w wieku powyżej 70 lat posiada komputer, według badań Crédoc (Instytut Naukowy do Badań i Obserwacji Warunków Życiowych) przeprowadzonych w czerwcu 2010 roku. Odsetek aktywnych w Internecie osób starszych stale rośnie - w 2009 roku wynosił 21%, a w 2008 - 17%.

Niemal jedna czwarta (24%) w siedemdziesięciolatków ma dostęp do Internetu, a tylko 18% w 2009 roku. Ponad połowa (54%) surfuje w sieci codziennie.


Dla większości starszych Internatów sieć jest przede wszystkim „miejscem" spotkania z bliskimi. Dzięki komputerowi 77-letnia Madeleine Sirou mogła obserwować pierwsze kroki swojego wnuka, który mieszka w odległości 800 kilometrów od jej domu opieki. 84-letnia Simone Job świętowała swe urodziny otrzymując życzenia od wielu przyjaciół online.

79-letnia Jacqueline Abram używa myszki i klawiatury, by mieć stały dostęp do swych kont, a nawet wtedy, gdy przyjmuje gości rozmowa schodzi na nowe technologie. Dla 75-letniego François Porras Intenet stał się okazją do przetestowania stron randkowych. Jak twierdzi, czynił to tylko z ciekawości...

To ogromne zaangażowanie starszych internautów wyjaśniał Fanette Recours z Crédoc dzieląc ich na dwie grupy. Osoby w wieku 60-69 lat łączą się z siecią, ponieważ mieli już do niej dostęp w miejscu pracy przed przejściem na emeryturę. Są to" młodsi "z grupy seniorów, którzy znają ewolucję technologii i dziś często korzystają z Internetu, wskazuje Recours.

Najstarsi internauci są dostępni online szczególnie ze względu na swoje rodziny. Komunikatory umożliwiają im kontakt z najbliższymi nawet wtedy, gdy fizyczna odległość jest znaczna.

Sędziwi użytkownicy Internetu nie przesiadają jednak przed komputerami całymi dniami. Wychowani w innej „epoce" rozsądnie podchodzą do nowych możliwości skupiając się przede wszystkim na ich użyteczności i częściej unikając uzależnień, które zdarzają się wśród młodszych. Seniorzy ograniczają się głównie odbierania i wysyłania e-maili. Niewielu z nich korzysta z sieci społecznych (zaledwie 7% użytkowników Facebook to osoby w wieku 60-69 lat, a tylko 1% stanowią osoby powyżej 70 lat, wynika z badań Crédoc). Procedury administracyjne i zakupy nierzadko odstraszają wielu seniorów.

Ilość sędziwych internautów rośnie. Twórcy portali zauważają ten fakt i coraz chętniej tworzą strony przeznaczone specjalnie dla dojrzałych. Dedykowane im portale umożliwiają łatwy kontakt i tworzenie „dojrzałych" sieci społecznościowych. Seniorzy stają się również targetem dla producentów, a Internet medium, w którym reklama ma podstawowe znaczenie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy