Strona głównaInternetGra na tablety poprawia pracę mózgu

Gra na tablety poprawia pracę mózgu

Nowa aplikacja na telefony pozwala ćwiczyć mózg w taki sposób, że poprawia pamięć i funkcjonowanie osób ze schizofrenią.
Gra na tablety poprawia pracę mózgu [© giangi555 - Fotolia.com] Neurolodzy z Cambridge University stworzyli grę, która poprawia pamięć i ułatwia pacjentom ze wykonywanie codziennych zadań.

Pacjenci, którzy grali w grę regularnie ponad cztery tygodnie, byli cztery razy lepsi niż pozostali chorzy w zapamiętywaniu i tego, co jest niezbędne do prowadzenia normalnego życia. Gra o nazwie Wizard (ang. czarodziej) została zaprojektowana tak, aby trenować mózg w epizodycznej. Granie w nią pozwoliło pacjentom wrócić do pracy i innych zajęć.

Schizofrenia to choroba, która wywołuje problemy z pamięcią epizodyczną oraz szereg objawów, takich jak zmiany zachowania, halucynacje i urojenia. U wielu pacjentów występują problemy poznawcze, które uniemożliwiają im powrót do pracy lub samodzielnego funkcjonowania w innych sferach.

Jak wskazali eksperci, wszystko zatem, co poprawia zdolność mózgu do zapamiętywania codziennych wydarzeń, pomaga pacjentom w prowadzeniu normalnego życia. Wspomniana gra na iPADa może wpływać na obwody neuronowe za pamięci epizodycznej stymulując zdolność do zapamiętania rzeczy ukazujących się na ekranie.

W badaniach wzięło udział 22 pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią. Część z nich została przydzielona grupy poznawczo trenowanej, część natomiast stanowiła grupę kontrolną. Ci pierwsi grali w Wizard w sumie przez osiem godzin w ciągu czterech tygodni. Gra wymaga od uczestników wejścia do pokoi, znalezienia odpowiednich pudełek i zapamiętania, gdzie je należy umieścić, co testuje pamięć epizodyczną.

Pacjenci, którzy grali w grę, robili znacznie mniej błędów w testach pamięci i łatwiej się uczyli. Co ciekawe, jak odnotowali uczeni, tam, gdzie leki nie przydawały korzyści, gra okazała się skuteczna.

Chociaż wyniki są obiecujące, potrzebne są dalsze badania na większych grupach pacjentów, aby potwierdzić te rezultaty, mówią uczeni.

Wyniki badań opublikowano w Philosophical Transactions of the Royal Society B.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy