Strona głównaInternetInternet dla seniorów - Latarnicy Polski Cyfrowej z poparciem Lecha Wałęsy

Internet dla seniorów - Latarnicy Polski Cyfrowej z poparciem Lecha Wałęsy

W Polsce jest 13 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku. Z Internetu korzysta tylko 3 miliony osób w tym wieku. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie" rozpoczęło ogólnopolską kampanię informacyjną „Polska Cyfrowa Równych Szans". Jej celem jest edukacja internetowa osób z pokolenia 50+.
Internet dla seniorów z poparciem Lecha Wałęsy Aktywność komputerowa w znaczący sposób wpływa na poprawę jakości życia oraz możliwości rozwoju w pracy. Internauci, osiągają wyższe zarobki, łatwiej znajdują pracę, częściej podnoszą kwalifikacje i awansują niż osoby nie korzystające z sieci. Coraz więcej firm rekrutuje pracowników wyłącznie przez Internet, coraz większa liczba imprez i wydarzeń kulturalnych ogłasza się tylko wirtualnie. Możliwości i umiejętności korzystania z sieci ma również przełożenie na działania obywatelskie i gospodarkę. Oznacza to, że brak wiedzy dotyczącej korzystania z powoduje społeczne wykluczenie.

Badanie „Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat" przeprowadzone na zlecenie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie" wskazuje, że z Internetu korzystają w Polsce przede wszystkim ludzie młodzi. Barierą nie jest jednak brak dostępu do Internetu czy nawet do sprzętu. Największy problem stanowi niski poziom wiedzy na temat korzyści związanych z korzystaniem z sieci.

Nie-internauci z grupy 50+:
  • to osoby, które mają styczność z Internetem i mimo, że z niego rzadko korzystają mają na jego temat wyrobioną (negatywną) opinię
  • w większości boją się Internetu - zwracają uwagę i uogólniają pojedyncze przypadki negatywne (oszukanie przy zakupach, kradzieże danych, spam)
  • bez problemu wyobrażają sobie świat bez Internetu, nie zauważają społecznych aspektów sieci.
  • uważają, że kontakty z pomocą Internetu są gorszą i nienaturalną formą relacji międzyludzkich.
  • korzystania z Internetu, ani świadomości praktycznych korzyści. Nie potrafią określić swoich celów, które chcieliby osiągnąć, ucząc się korzystania z internetu.
Internet sposobem na walkę z wykluczeniem

Ministerstwo Administracji Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie" zainaugurowało największą kampanię edukacji cyfrowej Polaków w historii Polski. Głównymi beneficjentami projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans" mają być konkretni ludzie - „Latarnicy Polski Cyfrowej". Podstawowym założeniem kampanii w pierwszej połowie tego roku jest pozyskanie grupy 2600 „Latarników", którzy po przejściu specjalnych szkoleń będą promować i uczyć korzystania z Sieci w swoich lokalnych społecznościach.

- Chcemy zbudować grupę ponad 2600 aktywnych liderów działających lokalnie, lecz połączonych wspólną pasją. Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieć pomóc innym w pokonaniu ich nieufności, obaw i barier psychicznych w zapoznaniu się praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie. Dziś już mamy prawie 1500 zarejestrowanych Latarników, a w najbliższych tygodniach ruszają dla nich szkolenia w całej Polsce - mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie".

Ambasadorami kampanii Polska Cyfrowa Równych Szans są już między innymi: prof. Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Danuta Hubner, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun. Dziś do grona popierających osób dołączył wybitny aktor Andrzej Grabowski. List z poparciem dla akcji przesłał również prezydent , który pisze że nie wyobraża sobie dziś życia bez internetu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy