Strona głównaInternetJak należy zachowywać się płacąc w Internecie?

Jak należy zachowywać się płacąc w Internecie?

W ostatnich latach nastąpił swoisty boom na zakupy dokonywane przez Internet. Wszystkie dostępne dane wskazują na to, że w ciągu kilku następnych lat rynek handlu internetowego będzie rósł nadal. Polscy internauci przyzwyczaili się już do tej formy zakupów. Są coraz lepiej wyedukowani, świadomi bezpieczeństwa transakcji zawieranych w sieci, co niewątpliwie przekłada się na wzrost ilości dokonywanych operacji finansowych.
Jak należy zachowywać się płacąc w Internecie? [© creative_vibes - Fotolia.com] Niewątpliwym argumentem przemawiającym za, jest również większy wybór, oszczędność czasu, a także większe prawa, m.in. możliwość odesłania towaru w nienaruszonym stanie wraz z dowodem zakupu, bez konieczności podawania powodu. Aby jednak móc w pełni bezpiecznie i bez obaw korzystać z ofert e-commerce, warto poznać wszystkie tajniki bezpieczeństwa transakcji internetowych - radzi Maciej Szmigiel z systemu Płatności.

Jeśli już wybraliśmy towar, co potwierdziliśmy kliknięciem „kupuję", kolejnym etapem jest wybór metody płatności. Jeśli wybierzemy szybki e-przelew swojego banku, zostaniemy automatycznie przekierowani na stronę logowania banku. Wpisywanie danych - loginu i hasła - będzie bezpieczne jeśli korzystamy z bezpiecznego protokołu transmisji danych SSL. Możemy go rozpoznać po ikonce zamkniętej kłódeczki widocznej na dolnej belce przeglądarki lub po przedrostku poprzedzającym adres internetowy "https://" („s" oznacza secure) zamiast "http://".

Po kliknięciu na kłódkę powinny wyświetlić się informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa strony. Brak kłódki na stronie logowania lub otwarta kłódka oznaczają brak szyfrowania. Innymi słowy - nasze dane przesyłane są w Internecie bez zabezpieczenia! Nigdy nie powinniśmy logować się do swojego konta w takim momencie.

Sytuacja jest o wiele prostsza, jeśli podczas realizacji transakcji korzystamy z jednego z systemów płatności on-line. Po zalogowaniu otrzymujemy do akceptacji wygenerowany automatycznie formularz przelewowy. Dzięki temu nie musimy niczego wpisywać, nie mamy więc możliwości popełnienia jakiegokolwiek błędu w e-przelewie.

Kolejnym zabezpieczeniem jest konieczność wpisania hasła, które umożliwi dokonanie przelewu. W przypadku większości banków hasło wpisujemy ze swojej listy haseł jednorazowych lub po otrzymaniu na telefon komórkowy automatycznie wygenerowanego hasła. Po wykonaniu tej czynności możemy się wylogować.

Niezależnie od wybranej metody dokonywania płatności, zawsze powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

1. Nigdy nie odstępujmy swojego konta osobie trzeciej. Nie można podawać nikomu haseł dostępu do swoich kont. Hasło do konta jest jak klucz do mieszkania -
na pewno nigdy nie oddalibyśmy go napotkanej na ulicy, nieznanej nam osobie, taka sama postawa powinna dotyczyć poruszania się po Internecie.
2. Konieczne jest konstruowanie trudnych haseł. Hasło powinno być jednocześnie skomplikowane, zawierać znaki szczególne, cyfry i litery ale być dla nas łatwe
do zapamiętania. Najlepiej nie stosować popularnych słów. Hasło nie powinno być takie samo jak nasz login i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa powinniśmy
do każdego konta posiadać zupełnie inne hasło, w ten sposób zabezpieczymy się przed utratą wszystkich danych czy środków. Nie zapisujmy haseł na kartkach przyklejonych do komputerów (np. biurowych).
3. Nie należy odpowiadać na maile czy komunikaty, w których nadawca prosi
o podanie hasła do konta nawet jeśli podaje się za pracownika banku czy serwisu aukcyjnego.
4. Na naszych komputerach powinny być zainstalowane niezbędne programy zabezpieczające. Starajmy się także unikać korzystania z naszych kont
w kafejkach internetowych.
5. Nie otwierajmy załączników do nieoczekiwanych wiadomości ani linków przesłanych od osób, których nie znamy. Powstrzymujmy swoją ciekawość.
6. Regularnie aktualizujmy swój system operacyjny (np. Windows) i wszystkie programy, z których korzystamy.
7. Podczas korzystania zachowajmy rozsądek i klikajmy z głową.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 13:39:27, 01-08-2011 praktyczna

    Skoro mowa o handlu w sieci polecam branżowe porównywarki cen grupy elneo. Z mężem robiliśmy mały remont mieszkania i z zakupiliśmy na nich farby, nowa sofę i fotele. Wszystko szybko, sprawnie i tanio.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć