Strona głównaInternetJak nie dać się oszukać w internecie?

Jak nie dać się oszukać w internecie?

Obecnie w internecie można załatwić praktycznie wszystko. Nieważne, czy chcesz założyć konto w banku, czy też ubezpieczyć swój samochód. To medium stało się na tyle popularne, iż jest już w zasadzie większości domów na całym świecie i codziennie pomaga nie tylko w pracy, ale również komunikowaniu się ze znajomymi. Szczególnie cieszy fakt mobilności oraz tego, iż aby zrobić zakupy na przedświąteczne prezenty czy na inne okazje nie musimy biegać cały dzień po mieście od sklepu do sklepu.
Jak nie dać się oszukać w internecie? Jednak właśnie tę szybkość, te ułatwienia wykorzystują cyberprzestępcy. Nie używają oni, jak to się wielu ludziom wydaje, jakiś nieziemsko zaawansowanych technologii, aby nas okraść czy oszukać. W wielu przypadkach takich przestępstw człowiek sam jest sobie winny, ponieważ przez swoje niedopatrzenie i chwilową utratę czujności stracił pieniądze lub cenny towar.

Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, które na pewno zminimalizują ryzyko i podniosą Twoje bezpieczeństwo w sieci.

Kupowanie na aukcjach internetowych
 1. Przede wszystkim zapoznaj się z opinią o sprzedającym, ponieważ duże serwisy aukcyjne zazwyczaj posiadają system komentarzy oraz ocen poszczególnych użytkowników. Pamiętaj jednak, żeby patrzeć nie tylko ogólnie na ilość pozytywnych komentarzy, ale czy w ostatnim czasie dany użytkownik nie dostał lawiny negatywnych. To może świadczyć, np. o przejęciu jego konta przez jakiegoś nieuczciwego sprzedawcę.
 2. Kolejna sprawa to unikanie na aukcjach, gdzie towar jest wystawiony po zastanawiająco niskiej cenie, czyli tzw. super okazje, to również może oznaczać próbę oszustwa.
 3. Zwracaj uwagę na opis aukcji oraz zdjęcia jakie sprzedający w nim zamieszcza. Często zdarza się tak, że nieuczciwi sprzedawcy kopiują zdjęcia ze stron producenta, czy innych aukcji, ale sami towaru nie posiadają.
 4. Zanim zapłacisz za przedmiot, skontaktuj się ze sprzedawcą.
 5. Jeśli decydujesz się płacić jeszcze przed otrzymaniem towaru, czyli przedpłatą to rób to tylko w przypadkach dobrych sprzedawców, którzy posiadają doświadczenie na aukcjach.
 6. Nie przelewaj nigdy pieniędzy poprzez systemy , które nie pozwolą w razie oszustwa zidentyfikować oszusta. Najbardziej popularne z nich to na przykład Western Union, czy też coraz bardziej popularne przekazywanie pieniędzy dzięki sieci bankomatów.
 7. Nigdy nie decyduj się na zakup przedmiotu poza aukcją. Wtedy w razie oszustwa nie ma żadnych dowodów, a złapanie takiej osoby jest o wiele bardziej utrudnione.
 8. Jeśli zdecydowałeś się na zakup i doszło do zakończenia aukcji, to najlepiej po kilku godzinach jeszcze raz skontaktuj się ze sprzedającym w celu potwierdzenia danych oraz numeru konta potrzebnego do przelewu.
 9. W razie jakichkolwiek Twoich wątpliwości odnośnie wiarygodności sprzedającego, wybierz funkcję depozytu w portalu aukcyjnym.
 10. Pamiętaj, że możesz przy kurierze otworzyć paczkę i sprawdzić czy rzeczywiście znajduje się tam dokładnie to co zamawiałeś. W razie nieprawidłowości należy od razu spisać protokół i zgłosić sprawę na policję.
 11. W przypadku kiedy to Ty sprzedajesz towar i ktoś kup[ił go za dziwnie wysoką cenę i do tego pochodzi z zagranicy to tutaj również należy zachować czujność. Podstawową zasadą jest to, żeby nie wysyłać towaru dopóki pieniądze nie znajdą się na naszym koncie w banku. Nie daj się również nabrać na spreparowane często dowody wpłaty przesyłane na e-mail.
Uwaga! Chroń odpowiednio swoje dane, abyś nie został zamieszany w oszustwa na portalach aukcyjnych!
 1. Loguj się na swoje konta w portalach aukcyjnych tylko w takich miejscach, gdzie masz pewność, iż nikt nie przechwyci Twoich danych za pomocą specjalnego oprogramowania. Najlepiej rób to tylko za pomocą swojego komputera.
 2. Nigdy nie podaj żadnych danych w odpowiedzi na maile, które rzekomo pochodzą z danych serwisów aukcyjnych na których działamy. Ich właściciele nigdy nie będą od Ciebie żądać podawania tego typu informacji poprzez maila.
 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Umierać po ludzku
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Oferty pracy