Strona głównaInternetJak ustrzec się przed utratą danych z komputera? - proste rady specjalistów

Jak ustrzec się przed utratą danych z komputera? - proste rady specjalistów

Jeżeli twój komputer uległ wypadkowi lub awarii pamiętaj, że nie wszystko jeszcze stracone! Specjaliści są w stanie odzyskać dane nawet z najbardziej spektakularnie zniszczonych sprzętów a ich skuteczność ocenia się na około 99%. Najważniejsze jednak to zwrócić się z problemem do fachowca. Samodzielnie podejmowane działania zamiast pomóc mogą zaszkodzić i sprawić, że dane znikną z naszych dysków bezpowrotnie.
© wrangler - Fotolia.comMimo, że technologiczne wyposażenie laboratoriów zajmujących się odzyskiwaniem danych jest na imponująco wysokim poziomie, a wiedza i doświadczenie pracujących w nich ludzi często potrafią zdziałać cuda, to nawet fachowcy twierdzą, że najlepiej stawiać na profilaktykę chroniącą dane. Poniżej przedstawiamy rekomendowane przez nich zalecenia, które w znaczny (a przy tym niemal bezkosztowy!) sposób ograniczą możliwość utracenia danych z twojego komputera.
 1. Przede wszystkim podobnie jak robią to firmy, warto zadbać o politykę . Dlatego nawet na domowym komputerze pamiętaj o założeniu hasła dostępu. Uchroni to twoje dane przed zbyt łatwym dostępem do nich osób trzecich.
 2. Drugim, równie łatwym i skutecznym zabiegiem chroniącym przed utratą danych będzie zapewnienie komputerowi odpowiedniej jakości zasilania. W przypadku laptopów problem niemal nie istnieje, jednak dla komputerów stacjonarnych urządzenie UPS może być świetnym rozwiązaniem i ocaleniem na wypadek poważnych awarii. W razie nagłej przerwy w dostawie prądu pozwoli nam również zapisać efekty właśnie wykonywanej pracy przed koniecznym zamknięciem systemu.
 3. Warto również pamiętać, by komputer ustawić w miejscu, w którym nie będzie narażony na drgania czy uderzenia podczas pracy oraz inne czynniki zewnętrzne. Pamiętaj, że do takich należy również temperatura, na którą dyski twarde są wrażliwe.
 4. Koniecznie zainstaluj program antywirusowy! Staraj się również nie otwierać plików niewiadomego pochodzenia. Skanery antywirusowe w razie wątpliwości podpowiedzą ci, które pliki są „podejrzane" i mogą zagrozić twojemu komputerowi. Uważaj również na programy diagnostyczne, które mimo tego, że nie są zawirusowane, mogą niestety wpłynąć na strukturę plików i usunąć niektóre dane. Dobrym darmowym programem antywirusowym jest na przykład Avast.
 5. Tym co może zapobiec utracie danych jest również regularne... sprzątanie. Ważne jest robienie kopii zapasowych ważnych informacji oraz archiwizacja ich systematyczna archiwizacja a także usuwanie tych zbędnych danych. Nieużywane programy i niepotrzebne pliki zajmują jedynie miejsce na dysku, zużywając go i spowalniając pracę komputera.
 6. Bezpieczeństwo naszych danych zwiększymy również dzięki zainstalowaniu dwóch twardych dysków - jednego, potrzebnego do przechowywania systemu operacyjnego i drugiego przeznaczonego na inne dane i dokumenty, oddzielając w ten sposób fizycznie miejsca miejsca przechowywania systemu operacyjnego oraz istotnych danych.
 7. I na koniec jeszcze - pamiętaj, by poprawnie wyłączać ! Szybkie resetowanie przyciskiem wyłączającym może być fatalne w skutkach, doprowadzając do uszkodzenia systemu plików.

Bez względu na to jak troskliwie zajmujemy się swoim komputerem może się zdarzyć, że przez nieuwagę lub zwyczajny przypadek stracimy dane. Dlatego pamiętajmy, by te najcenniejsze umieszczać na kilku różnych nośnikach - twardym dysku, pendrivie, karcie pamięci, wysyłać sobie na maila. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że ważne dla nas informacje w pewnej chwili po prostu nie znikną. Warto podarować sobie ten rodzaj wewnętrznego spokoju.


 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Aktywni 50+
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy