Strona głównaInternetJak zmniejszyć ilość śmieciowego jedzenia w diecie? Pomoże aplikacja

Jak zmniejszyć ilość śmieciowego jedzenia w diecie? Pomoże aplikacja

Korzystanie z aplikacji do ćwiczenia mózgu pomaga ludziom jeść mniej śmieciowego jedzenia i schudnąć.
Jak zmniejszyć ilość śmieciowego jedzenia w diecie? Pomoże aplikacja [fot. planet_fox from Pixabay]
Food Trainer (FoodT app) zachęca ludzi, aby klikali na zdjęcia zdrowej żywności, ale przerywali, gdy widzą niezdrowe przekąski, a dzięki temu wytwarza się skojarzenie między niezdrowymi produktami i powstrzymywaniem się.

Eksperci z dwóch ośrodków - Uniwersytetów w Exeter i Helsinkach - ustalili, że granie w grę mniej więcej raz dziennie przez miesiąc doprowadziło do zmniejszenia spożycia . Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które częściej korzystały z aplikacji, zgłaszały również większe zmiany w codziennym jadłospisie.

Około połowa spośród 1234 uczestników zastosowała się do zalecenia i zagrała w grę co najmniej 10 razy. U wszystkich tych osób zaś zaobserwowano średnią utratę wagi o pół kilograma i niewielkie zwiększenie zdrowej żywności w menu.

- Przykładowo, ktoś, kto jadł niezdrowe produkty dwa do czterech razy w tygodniu, ograniczył to do jednego razu w tygodniu po regularnym korzystaniu z aplikacji przez miesiąc - mówi prof. Natalia Lawrence z University of Exeter.
Generalnie, odkrycia są naprawdę zachęcające. Aplikacja jest bezpłatna i poświęca się na grę jedynie około czterech minut dziennie - więc jest to coś, z czego łatwo można skorzystać - a nasze wyniki sugerują, że jest skuteczna. Co istotne, korzyści były większe dla osób z większą nadwagą - wskazuje prof. Lawrence. - Spodziewaliśmy się, że takie będą efekty, ponieważ aplikacja jest ukierunkowana na mechanizmy, które prowadzą do , takie jak silna chęć jedzenia - dodaje prof. Lawrence.
Ustalono też, że regularne korzystanie z aplikacji wiązało się z większymi zmianami nawyków żywieniowych. - Jeśli próbujesz nauczyć mózg czegoś nowego, dobrym pomysłem jest rozłożenie tego treningu na wiele sesji. Pomocne może być przeprowadzenie nauki w różnych kontekstach - nie tylko w domu, ale w pracy oraz gdzie indziej, aby skojarzenia, których nabierasz, nie odnosiły się tylko do jednej lokalizacji - wyjaśnia dr Matthias Aulbach z Uniwersytetu w Helsinkach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy