Strona głównaInternetKlikaj, kupuj i ratuj świat, czyli jak odpowiedzialnie dla środowiska robić zakupy w sieci?

Klikaj, kupuj i ratuj świat, czyli jak odpowiedzialnie dla środowiska robić zakupy w sieci?

Kim są ekolodzy? Stereotypy przedstawiają ich jako „walczących wegan“, hipsterów z brodą i czy młode mieszkanki wielkich miast jadące na rowerach po kolejne smoothie. Ale ludzie, którzy prezentują postawę pro-ekologiczną pochodzą z wielu różnych miejsc, są w różnym wieku i mają różne poglądy.
Klikaj, kupuj i ratuj świat, czyli jak odpowiedzialnie dla środowiska robić zakupy w sieci? [© daviles - Fotolia.com] Łączy ich to, że starają się , kochają zwierzęta, dbają o środowisko w szerokim tego słowa znaczeniu, a przy tym którzy nie stronią od najnowszych technologii. Ratują cały świat i to w całkiem prosty, choć nieoczywisty sposób. Czasem wystarczy zaledwie parę klików!

Przedstawiamy 10 prostych zasad, dzięki którym także Ty robiąc zakupy w Internecie możesz w przemyślany sposób polepszyć sytuację naszej planety.
  1. Planuj zakupy. Zrób listę tego, czego potrzebujesz, ile, kiedy oraz czy na pewno. Współczesny trend? Kupuj z głową! W lipcu 2016 roku Marc Bain opublikował na łamach czasopisma „Quartz" manifest zakupowicza („A shopper's manifesto"), w którym zawarł trzy najistotniejsze kwestie dotyczące odpowiedzialnych zakupów w XXI wieku: „kupuj lepsze ubrania, kupuj ich mniej, noś je częściej".
  2. Korzystaj z wyszukiwarek zakupowych. Będziesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie i nikt Cię nie oszuka: duży wybór produktów zgromadzonych w jednym miejscu to świetne rozwiązanie.
  3. Kupuj ekologiczne kosmetyki. Są idealne i bezpieczne nie tylko dla Twojego ciała i Twojej cery, ale także dla środowiska, pracowników danej firmy oraz dla zwierząt.
  4. Korzystaj z filtrów BIO / EKO. Wiele stron, sklepów i wyszukiwarek sklepowych oferuje w wyszukiwaniu specjalne filtry BIO lub EKO. To łatwa nawigacja oraz pewność, że wybierzesz słusznie. Niektóre wyszukiwarki takie jak na przykład posiadają na stronie specjalne „naturalne" filtry, dzięki którym szybko znajdziesz odpowiedni jakościowo i składnikowo produkt.
  5. Raz, a dobrze. Przed zrobieniem zakupów zapytaj znajomych i innych członków rodziny, czy też chcą zrobić zakupy w tym samym sklepie. A jeśli sam/sama kupujesz coś, zrób jedne duże zakupy. Jedna większa paczka to większa radość i mniejsze zużycie kartonu. A do tego możesz zaoszczędzić - przy większych zamówieniach sprzedawcy często nie doliczają kosztów transportu.
  6. Kupuj dobrzej jakości ubrania bazowe oraz specjalne. Pamiętaj o klasycznych, pasujących do wszystkiego ciuchach oraz czymś oryginalnym. Poczujesz, że Twoje zakupy były sensowne. I sprawdź ich składy: unikaj akryli, poliestrów, które szkodzą Twojej skórze, oraz futer i innych odzwierzęcych materiałów, pozyskanych w mało etyczny sposób.
  7. Odwiedzaj zaufane strony i marki. Czytaj o ich procesie produkcji i zobacz, co robią ciekawego. Wybieraj też to, co dana marka oferuje dodatkowo, chociażby charytatywnie: przykładowo kosmetyczna marka Zielone Laboratorium oddaje 5% ze sprzedaży wybranych produktów na przykład na rzecz organizacji , , czy akcji „", zaś TOMS - za każdą sprzedaną parę butów przekazuje za darmo buty potrzebującym oraz zapewnia inne wsparcie. Możesz też kupować w wybranym przez siebie sklepie korzystając z portalu - jeśli przejdziesz do sklepu przez tę stronę, część wartości Twoich zakupów trafia do wskazanej przez Ciebie organizacji.
  8. Wybieraj produkty z eko-skóry. Albo przynajmniej ograniczaj ubrania i buty z prawdziwej skóry. Alternatywnie możesz też kupować odzież i obuwie, powstające z resztek skór zwierząt, które i tak zostałyby wyrzucone.
  9. Śledź nowinki eko-technologiczne. Ziemia nie stoi w miejscu! Naukowcy z całego świata szukają nowych, bardziej proekologicznych rozwiązań w modzie, które już można kupić (lub - wkrótce). I tak można już kupić ubrania z recyklowanych innych ubrań lub produktów albo chociażby stroje kąpielowe z... sieci na ryby. Niedawno polscy naukowcy w ramach projektu Bioakod stworzyli ekologiczną technologię wytwarzania odzieży dla ludzi z wrażliwą lub atopową ; pierwsze miesiące noszenia odzieży są bardzo obiecujące!
  10. Kupuj w etycznych sklepach. Będziesz mieć pewność, że właśnie tam szczególnie szanuje się nie tylko zwierzęta, ale także dba się o środowisko i prawa pracowników. W znajdowaniu właściwych miejsc pomoże platforma . Jakich słów-kluczy szukać w Internecie, żeby znaleźć dobry e-sklep? Etyczna moda, moda eko, moda fair, odpowiedzialne zakupy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:30:57, 23-09-2016 ~gość: 77.45.91.xxx

    Ja od niedawna kupuje ekologiczne surowce kosmetyczne z których sama robię kosmetyki bez żadnych konserwantów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy