Strona głównaInternetKomfort dla osób starszych wg Komisji Europejskiej

Komfort dla osób starszych wg Komisji Europejskiej

Do 2020 r. 25 proc. społeczeństwa UE będzie w wieku przekraczającym 65 lat. Aby sprostać temu rosnącemu wyzwaniu demograficznemu Rada Ministrów UE zatwierdziła plan służący uczynieniu z Europy centrum rozwoju technologii cyfrowych wspomagających osoby starsze w samodzielnym życiu.
Komfort dla osób starszych wg Komisji Europejskiej [© afateev - Fotolia.com] Wniosek przedstawiony przez Komisję przewiduje dodatkowe 150 mln euro dla nowego europejskiego wspólnego programu badawczego. Całkowita kwota inwestycji wyniesie zatem ponad 600 mln euro. Dzięki nowemu programowi przedsiębiorstwa będą mogły opracowywać wysoce innowacyjne produkty i usługi cyfrowe, wspomagające osoby starsze w domu, pracy i życiu społecznym. Inteligentne urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa w domu, przenośne urządzenia do monitorowania funkcji życiowych, przyjazne dla użytkownika interfejsy dla osób niedowidzących lub niedosłyszących przyczynią się do poprawy jakości życia osób starszych i ich rodzin oraz do poprawy ich sytuacji zawodowej. We wspólnym programie badawczym uczestniczyć będzie 20 państw członkowskich UE oraz Izrael, Norwegia i Szwajcaria.

„Nie ma powodu, aby osoby starsze nie mogły czerpać korzyści z nowych technologii. Rozwiązania i usługi będące wynikiem programu pomogą im dłużej utrzymać kontakty społeczne oraz aktywność i niezależność”, stwierdziła unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. „Wydatki w ramach programu to część kwoty rzędu 1 mld euro, którą UE, państwa członkowskie i sektor prywatny przeznaczą na badania i innowacje w tej dziedzinie. Program pomoże przedsiębiorstwom europejskim lepiej zareagować na potrzeby starszych osób, stworzy znaczne możliwości dla biznesu i zaoferuje władzom publicznym rozwiązania przyczyniające się do stworzenia bardziej zrównoważonych systemów opieki zdrowotnej i społecznej.”- dodała.

Wydatki na emerytury, opiekę zdrowotną i opiekę długotrwałą mają w najbliższych dziesięcioleciach wzrosnąć o 4-8 proc. PKB. Do 2050 r. wydatki mają wzrosnąć trzykrotnie, dlatego wiele państw już teraz szuka trwałych rozwiązań. Dla przedsiębiorstw europejskich jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na rozwój technologii przeznaczonych dla osób starszych, będących również ważną grupą konsumentów o łącznym majątku wynoszącym ponad 3 bln euro.

Do roku 2013 Komisja, państwa członkowskie UE i sektor prywatny zainwestują ponad 1 mld euro w badania i innowacje związane z komfortowym starzeniem, w tym 600 mln euro w ramach wspólnego programu badawczego i 400 mln euro w ramach siódmego programu ramowego UE na rzecz badań i rozwoju technicznego.

Główne cele to uzyskanie znaczących oszczędności w zakresie opieki zdrowotnej i społecznej, utworzenie w Europie ważnego przemysłowego centrum w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych w służbie starzejącego się społeczeństwa oraz zapewnienie lepszej jakości życia osób starszych (np. poprzez inteligentne technologie domowe służące zdalnemu kontrolowaniu ogrzewania, oświetlenia czy nawet zapasów żywności, elektroniczne systemy alarmowe czy urządzenia wykorzystywane na potrzeby telemedycyny). Europa jest na dobrej drodze do stania się liderem rynku technologii w służbie starzejącego się społeczeństwa, stwarzając europejskim przedsiębiorstwom branży teleinformatycznej możliwości na skalę światową.

Przedstawiciele KE wskazują, że Unia Europejska już teraz może poszczycić się skutecznymi, innowacyjnymi rozwiązaniami teleinformatycznymi przeznaczonymi dla osób starszych. Dobrymi przykładami są MobilAlarm, system monitorowania pozwalający osobom starszym na wywołanie wezwania alarmowego i uzyskanie pomocy w dowolnym miejscu i momencie, oraz I2HOME, pierwszy na świecie znormalizowany system zdalnej kontroli urządzeń domowych, umożliwiający osobom niepełnosprawnym fizycznie lub o ograniczonych zdolnościach percepcyjnych łatwiejszą obsługę telewizorów, systemów ogrzewania, kuchenek mikrofalowych czy pralek.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:37:31, 26-10-2008 eres9596

    Piękna wizja opiekuńcza nad seniorami,ale...starzenie się społeczeństw - w tym polskiego - powoduje coraz częstsze straszenie seniorów tym,że w końcu państwo zbankrutuje i przestanie wypłacać emerytury.
    Bo "solidaryzm społeczny" stanie się całkowicie niewydolny i nie będzie kto miał pracować by płacić składki na fundusze emerytalne - w obecnie obowiązującym polskim systemie ZUS-owskim.

    1 miliard euro to duża kwota.Aż prosi się by jej część ukierunkować na badania nad nowymi technologiami wytwórczymi.

    Jest wielu seniorów,którzy są "ludźmi czynu".
    Do takich seniorów zaliczam siebie.
    Nie zamartwiam się swoim stanem zdrowia.By utrzymać właściwą kondycję fizyczno-psychiczną popijam różne suplementy i życie toczy się nadal.

    Mam więcej czasu niż w okresie pełnej aktywności zawodowej i chętnie włączyłbym się w nowoczesne "chałupnictwo elektroniczne".

    Co mam na myśli?

    Gdyby istniała w Polsce instytucja,która wydzierżawiłaby mi domowy automat do produkcji kopert (to jest przykład z wielu możliwych zajęć) - chętnie bym zawarł umowę.
    Produkując koperty miałbym dodatkowy dochód n.p.na zakup suplementów.
    Koło życia toczyłoby się dalej i zbliżałoby się do nowej wersji zjawiska zwanego "perpetum mobile".
    Seniorzy mogli by tą drogą - stopniowo - oddalać się od goryczy stwierdzeń "następców",którzy często wypominają,że muszą płacić składki zusowskie.

    Wydaje się im,że zawsze będą młodzi...

    Przykładów chałupnictwa można podać więcej.
    Powinien powstać cały system obsługujący tą działalność.System,który seniorami zastąpi brakujących ludzi do pracy i..."płacenia składek".

    Słowa CHAŁUPNICTWO i TELEPRACA winna Unia Eurpejska uczynić sztandarowymi "słowami czynu i aktywności ludzkiej" - w naszej części globu ziemskiego.

    Wpisem tym "czytających seniorów" zapraszam do zgłaszania opisów czynności możliwych do wykonywania w domach w ramach powyższych haseł.

    Stwórzmy katalog pojęć,które Redakcja PORTALU SENIORA - za pośrednictwem polskich europosłów - przekaże do Komisji Europejskiej.

    Przyłączmy się do planowania wydatków w ramach planowanej przez KE kwoty jednego miliarda.

    Można pisać na mój adres eres9596@kki.net
    Zrobię zestawienie dla wybranego polskiego europosła.
    ... zobacz więcej
  • 11:50:26, 26-10-2008 Malgorzata 50

    A myślałeś o programach unijnych dofinansowujących dz.gospodarczą podobno jest priorytet dla 50+ w uzyskiwaniu tych funduszy .Tylko na razie nie wiadomo gdzie się zwrócić .
  • 12:22:55, 26-10-2008 Mar-Basia

    Cytat:
    Można pisać na mój adres eres9596@kki.net
    Zrobię zestawienie dla wybranego polskiego europosła.

    Ku,ku - czytalam Twoj blog i o Twoim biurze porad dla pokrzywdzonych. Podoba mi sie Twoja strona web o prawie wszystkim. Moze wstawisz linka do niej na jakims watku dyskusyjnym?
    ... zobacz więcej
  • 13:31:29, 31-10-2008 senior A.P.

    Calkiem dobre propozycje i pomysly,tylko malo realne w dobie bezrobocia na caly swiecie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy