Strona głównaInternetKontakty w Internecie poprawiają pamięć seniorów

Kontakty w Internecie poprawiają pamięć seniorów

Jak wynika z brytyjskich badań, regularne komunikowanie się z przyjaciółmi i rodziną przez Internet, a także osobiście, może pomóc w zachowaniu pamięci długotrwałej seniorów.
Kontakty w Internecie poprawiają pamięć seniorów [fot. MarieXMartin from Pixabay]
Odkryto, że starsi ludzie, którzy często kontaktują się z innymi online, np. poprzez pocztę elektroniczną, wraz z tradycyjnymi interakcjami społecznymi - osobistymi lub przez telefon, cechowali się mniejszym osłabieniem pamięci epizodycznej, tj. zdolności do przypominania sobie znaczących wydarzeń, których zaburzenie jest oznaką poważnej formy .

Kilkanaście tysięcy osób w wieku 50-90 lat pytano, jak często kontaktowali się z przyjaciółmi i rodziną online, przez telefon i osobiście, a także poproszono ich o poddanie się testom .

Po 15 latach monitorowania zdolności poznawczych okazało się, że osoby korzystające wyłącznie z tradycyjnej komunikacji doświadczyły bardziej gwałtownego osłabienia pamięci niż ci, którzy wzbogacali swoją aktywność społeczną dzięki Internetowi.

Co więcej, im bardziej zróżnicowane były metody komunikacji, tym większe korzyści odnotowano dla funkcji poznawczych z biegiem czasu - szczególnie takie zjawisko odnotowano u osób z .

Pokazuje to wpływ różnorodnych, częstych i znaczących interakcji na pamięć długotrwałą, a w szczególności to, że rozszerzenie tradycyjnych metod aktywności społecznej o Internet może pomóc w poznawczym funkcjonowaniu osób starszych - powiedział dr Snorri Rafnsson z University of West London - Występują tutaj połączone czynniki, ponieważ nauka korzystania z technologii społecznościowych online i angażowania się w nią oznacza bezpośrednią symulację poznawczą, która może pomóc w utrzymaniu aktywnej funkcji pamięci. Ponadto komunikowanie się za pośrednictwem różnorodnych kanałów może ułatwiać wsparcie społeczne i interakcje, co z kolei daje korzyści naszym mózgom.
- Obserwujemy też pozytywny wpływ wśród starszych osób z ubytkiem słuchu, które korzystają z narzędzi internetowych, w tym z poczty e-mail. Potrafią się lepiej skoncentrować się na jakości interakcji i zyskać te same korzyści poznawcze - wskazuje dr Rafnsson.

Na podstawie: O

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć