Strona głównaInternetKoronawirus napawa lękiem. Rozsądnie korzystaj z mediów

Koronawirus napawa lękiem. Rozsądnie korzystaj z mediów

Ciągle docierające do nas nowe wiadomości o koronawirusie sprawiają, że trudno oderwać myśli od pandemii, a niektórzy nieustannie poszukują zaktualizowanych danych, co może prowadzić do narastającego lęku i niepokoju.
Koronawirus napawa lękiem. Rozsądnie korzystaj z mediów [fot. enriquelopezgarre from Pixabay]
Bycie bombardowanym przez informacje o koronawirusie może skutkować i paniką, mówią psycholodzy. Warto umieć tym zarządzać, a media społecznościowe, właściwie używane, nie prowadzą do nadwyrężenia zdrowia psychicznego. Trzeba znaleźć równowagę.

Jak mówi psycholog Debra Kissen, pandemia koronawirusa jest bezprecedensowa ze względu na sposób, w jaki sprawiła, że niepewność stała się powszechna. Ludzie się martwią: czy kaszel sąsiada jestn objawem ? Czy można dotknąć tej powierzchni? Czy zarażę się w supermarkecie? Mózg na to wszystko reaguje niepokojem.

W obliczu widocznego zagrożenia mózg może wybrać - odpowiada decyzją o walce lub ucieczce. Jednak w przypadku niepewności twój mózg szuka tego, co może kontrolować, nawet jeśli nic nie jest w stanie zrobić. Wtedy mogą zacząć się problemy.
Część ludzi za wszelką cenę chce działać i coraz intensywniej szuka kolejnych wiadomości o pandemii. Według prof. Keitha Hamptona z Michigan State University media społecznościowe pogłębiają , umożliwiając osobisty kontakt z ludźmi, którzy podają negatywne wiadomości. Media te nie muszą jednak tak oddziaływać. „Wiadomo, na przykład, że osoby korzystające z większej liczby , częściej deklarują większe wsparcie od przyjaciół i rodziny, online i offline", wskazuje prof. Hampton.

Kiedy ludzie doświadczają pozytywnych rzeczy, poprawia się ich stan psychiczny. Wobec tego częścią odpowiedniego zarządzania mediami społecznościowymi w czasach dużego jest upewnianie się, że dzielisz się nie tylko tym, co cię niepokoi, ale także wszelkimi dobrymi wiadomościami. „Pozytywne informacje też mogą być zaraźliwe," mówi prof. Hampton.

Z tego względu eksperci nie rekomendują zupełnego odcięcia się od mediów. Fizyczny dystans nie musi oznaczać rezygnacji z kontaktów online. To czas poszukiwania i udzielania wsparcia społecznego tym, którzy go potrzebują. A media społecznościowe mogą być dobrym narzędziem do sprawdzania, jak się mają przyjaciele i rodzina, czy zapewniania wsparcia innym.

Warto jednak uważać na to, jak używa się Internetu. Niezwykle ważne jest zdobywanie informacji wysokiej jakości. Nie można włożyć głowy w piasek i udawać, że nic się nie dzieje, ponieważ to nie jest zdrowe ani dobre, mówią eksperci. Niemniej, warto wybrać odpowiednie źródło wiadomości i ograniczyć czas zaznajamiania się z sytuacją np. do 30 minut dziennie lub wyznaczyć sobie określoną ilość artykułów do przeczytania.

Zaleca się, by nie trzymać zmartwionego mózgu na „autopilocie", uważność jest kluczem do zmniejszenia lęku we wszystkich aspektach życia. „To nie jest duchowe czary mary. Chodzi o zwiększenie zdolności konenctrowania się na chwili obecnej, mówią psycholodzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy