Strona głównaInternetKoronawirus: ogranicz media społecznościowe, sprzyjają depresji szczególnie w pandemii

Koronawirus: ogranicz media społecznościowe, sprzyjają depresji szczególnie w pandemii

Trudno ci przestać sprawdzać media społecznościowe w poszukiwaniu najnowszych informacji na temat zdrowia w zwiazku z Covid-19? Jak uważają eksperci z Penn State i Jinan University, warto zrobić sobie przerwę, bo nadmierne używanie tych mediów, by być na bieżąco z tym, co dotyczy pandemii, wiąże się zarówno z depresją, jak i wtórną traumą.
Koronawirus: ogranicz media społecznościowe, sprzyjają depresji szczególnie w pandemii [fot. Markus Winkler from Pixabay]
Obliczono, ile czasu kilkuset mieszkańców Wuhan spędzało na sprawdzaniu w stanu zdrowia swoich bliskich i dalszych znajomych. Przeprowadzono też ankiety, które dotyczyły obecności objawów depresji. Jak się okazało, takie zachowanie istotnie wiązało się z wtórną traumą, która dotyczy zachowań i emocji wynikających z wiedzy o traumatycznym wydarzeniu doświadczanego przez kogoś innego.
Odkryliśmy, że korzystanie z mediów społecznościowych było do pewnego stopnia korzystne, ponieważ zapewniało wsparcie informacyjne i emocjonalne związane ze zdrowiem wobec Covid-19 - mówi Bu Zhong z Penn State. Jednakże nadmierne używanie tych mediów oznaczało problemy ze . Wyniki sugerują, że zrobienie sobie przerwy w tym zakresie może sprzyjać dobremu samopoczuciu podczas pandemii, co jest istotne dla osłabienia wywoływanych przez nią szkód dla zdrowia psychicznego - dodaje Zhong.
Użytkownicy otrzymali ogromne wsparcie informacyjne i nieco mniejsze emocjonalne, kiedy dzielili się informacjami o Covid-19. Równocześnie jednak ustalono, że ponad połowa respondentów zgłosiła pewien poziom depresji, a prawie 20 proc. z nich cierpiało na umiarkowaną lub ciężką . Część uczestników zmagała się też z tzw. wtórną traumą. Żaden z uczestników nie zgłosił wystąpienia zaburzeń depresyjnych lub traumatycznych przed badaniem.
Korzystanie z mediów społecznościowych było związane zarówno z depresją, jak i wtórną traumą po wybuchu epidemii Covid-19 w Wuhan. Odkrycia sugerują, że czasowa rezygnacja tych mediów może pomóc poprawić samopoczucie psychiczne ludzi podczas pandemii - uważa Zhong.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy