Strona głównaInternetMedia społecznościowe - ogranicz ich użytkowanie, a zwiększysz swoje poczucie szczęścia

Media społecznościowe - ogranicz ich użytkowanie, a zwiększysz swoje poczucie szczęścia

Ostatnie badania pokazują, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z posiadania kont w takich mediach, by zadbać o swój emocjonalny dobrostan. Okazuje się, że samo ograniczenie korzystania z social media, by poprawić swoje samopoczucie.
Media społecznościowe - ogranicz ich użytkowanie, a zwiększysz swoje poczucie szczęścia [Fot. niroworld - Fotolia.com]
Kiedy uczeni z Uniwersytetu Pensylwanii poprosili grupę młodych ludzi o skrócenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych o 30 minut dziennie, zaobserwowali istotną poprawę ich .

Dotychczasowe badania pokazały, że korzystanie z mediów społecznościowych ma związek ze zwiększeniem objawów lęku i spadkiem poczucia . Niektóre testy dowiodły, że czas poświęcony na social media wiąże się z wyższym poziomem stresu, jednocześnie jednak może służyć jako sposób na osłabienie - szczególnie dotyczy osób niepełnosprawnych i ludzi odizolowanych z jakichś powodów.

W amerykańskich badaniach część uczestników została poproszona o ograniczenie korzystania z takich mediów, jak Facebook, Snapchat i Instagram, do 10 minut w każdym z nich, część zaś nie zmieniała swoich przyzwyczajeń w tym zakresie. Zarówno na początku badań, jak i po czterech tygodniach uczestnicy wypełnili dokładne ankiety, które pozwoliły określić u nich strach przed pominięciem czy przegapieniem czegoś (fear of missing out, FOMO), , depresja, poczucie własnej wartości i .

Okazało się, że ci, którzy skrócili czas poświęcany na aktywnosć w mediach społecznościowych, cechowali się o wiele niższym poziomem samotności, a także osłabieniem symptomów . Nie odnotowano zaś różnic w obrębie obydwu grup co do natężenia lęku, FOMO, czy poziomu poczucia własnej wartości.

Co ciekawe, w obu grupach podobnie osłabł lęk, co - według uczonych - może wynikać z bardzej świadomego korzystania z mediów społecznościowych po prostu i monitorowania własnej aktywności online. Ograniczenie użytkowania social media ma bezpośredni pozytywny wpływ na dobrostan, głównie poprzez zmniejszenie odczuwania samotności i objawów depresji.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy