Strona głównaInternetMedia społecznościowe sprawiają, że wpadamy w kompleksy

Media społecznościowe sprawiają, że wpadamy w kompleksy

Wiele dotychczasowych badań wykazało, że dzięki mediom społecznościowym można osłabić poczucie samotności. Okazuje się jednak, że wymiana osobistych informacji online może skutkować także osłabieniem nastroju oraz narastaniem kompleksów.
Media społecznościowe sprawiają, że wpadamy w kompleksy [© mdesignstudio - Fotolia.com] Spędzanie większej ilości czasu na łączyło się ze znacznie większym prawdopodobieństwem negatywnych ocen własnego wizerunku przez kobiety.

Jedno z pytań, jakie zadano kobietom, brzmiało: „Gdy patrzysz na czyjeś zdjęcia na Facebooku, jak wiele uwagi skupiasz na tym, 1 ) jak się ubierają znajomi, i 2 ) jak wygląda ich ciało?"

Panie były również pytane o nawyki żywieniowe i sposób postrzegania swojego ciała, jak również o ich obecną wagę i idealną wagę.

Średnia waga uczestniczek wynosiła 67 kg, ale większość pań chciała ważyć około 9 kg mniej. Przeciętnie jako idealną wagę wskazywały 59 kg.

Większość pań spędzała na Facebooku około 80 minut dziennie. Najczęściej w serwisie czytały informacje oraz oglądały zdjęcia.

Okazało się, że im więcej czasu kobiety spędzały na Facebooku, tym większe cechowało ich prawdopodobieństwo negatywnej oceny własnego ciała. Było to tym intensywniejsze zjawisko, im częściej panie porównywały się z innymi. Miało to szczególnie ważne u użytkowniczek, które chciały .

Kobiety mają tendencję do przedstawienia idealnej wersji samych siebie na Facebooku, niekoniecznie zaś tego rzeczywistego, prawdziwego ja, mówią uczeni z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow, w Szkocji.
Eksperci wskazują, że wielu ludzi korzysta z programu Photoshop, by poprawić swój wygląd na zdjęciu. Tymczasem kobiety, które porównują się do tych wyidealizowanych fotografii, wzbudzają w sobie kompleksy. Odnotowano nawet przypadki rozwoju u niektórych pań intensywnie przeglądających zdjęcia w .

Autorzy badań wskazują, że istnieje tendencja do poszukiwania ocen społecznych i dokonywania porównań. W efekcie, gdy np. znajomy dostał pracę, o którą starał się użytkownik, lub to przyjacielowi udało się wybrać w podróż wymarzoną przez użytkownika, ten ostatni wypada słabiej w porównaniu, co przekłada się na gorszą samoocenę.

Wyniki badań przedstawiono na corocznej konferencji International Communication Association w Seattle.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:06:23, 15-04-2014 ~gość: 31.183.57.xxx

    Nie mam i nigdy niemiałam kompleksow po prostu najlepiej być sobą.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy