Strona głównaInternetMultimedia - komputer jako domowe centrum filmowe

Multimedia - komputer jako domowe centrum filmowe

Komputer jako urządzenie multimedialne może sprawdzić się również jako domowe centrum filmowe. Odpowiednio wyposażony może śmiało zastąpić odtwarzacz DVD czy Blu-ray. Ponadto może mieć nad nimi przewagę, ponieważ pozwala oglądać filmy nie tylko z płyt, lecz także z dysku twardego lub z Internetu.
Multimedia - komputer jako domowe centrum filmowe Oglądanie filmów

Najprościej oglądać filmy zapisane na płytach. Najpopularniejszym nośnikiem filmów są płyty DVD. Większość tytułów jest dostępna właśnie na nich, poczynając od nowości wydawanych przez dystrybutorów, a kończąc na płytach z filmami dodawanymi do gazet.

Aby móc uruchomić i obejrzeć taki film na komputerze, potrzebne są dwa narzędzia. Po pierwsze, komputer musi być wyposażony w odtwarzacz płyt DVD. Najczęściej montowanymi w komputerach stacjonarnych i laptopach napędami są nagrywarki DVD, które również mogą odtwarzać te płyty. Po drugie, do obejrzenia filmu musisz mieć zainstalowany na komputerze program do tego przeznaczony. W systemie operacyjnym Windows 7 domyślnie tę funkcję pełni Windows Media Player. Wynika z tego, że komputer wyposażony w ten system jest od razu gotowy do odtwarzania filmów na płytach DVD.

Filmy DVD

W celu uruchomienia filmu DVD na komputerze należy włożyć płytę, na której jest on zapisany, do napędu komputera. Po kilku sekundach, gdy napęd rozpozna płytę, ekran monitora zmieni kolor na delikatnie szary, a na środku pojawi się ikona zegara i napis „Trwa ładowanie". Minie kilka sekund i rozpocznie się odtwarzanie filmu.

Zostanie on domyślnie wyświetlony na całym ekranie. Na początku mogą się pojawić zwiastuny innych filmów lub reklamy. Trzeba cierpliwie poczekać, aż się skończą, ponieważ bardzo często nie ma możliwości ich pominięcia. Po reklamach następuje już odtwarzanie wybranego filmu.

Obsługa filmu

Każdy film DVD jest wyposażony we własne menu. Stopień jego rozbudowania zależy od filmu. Najbardziej popularnym jest takie, które składa się z poleceń: „Start filmu", „Wybór scen" oraz „Ustawienia". Aby uruchomić jedno z nich, należy po prostu najechać na nie kursorem myszy i kliknąć. Ta czynność wywoła odpowiednią reakcję programu.

Polecenie „Start filmu" spowoduje, że film zostanie odtworzony od początku. Opcja „Wybór scen" uruchamia kolejne menu, z którego użytkownik otrzymuje bezpośredni dostęp do wybranych przez wydawcę filmu scen. Dzięki temu, jeśli w filmie jest jakaś ulubiona lub bardzo znana scena, można ją bezpośrednio uruchomić bez oglądania całego filmu. Aby przejść do wybranej sekwencji, wystarczy tylko kliknąć w obrazek lub nazwę odnoszącą się do wybranej sceny. Aby wrócić do menu głównego, należy odszukać na ekranie polecenie „Menu główne" i je zaznaczyć. Trzecia opcja menu głównego to „Ustawienia". Użytkownik może dzięki nim dostosować parametry oglądanego filmu do własnych predyspozycji. Z reguły za ich pomocą jest w stanie ustawić format dźwięku. Do wyboru jest przeważnie dźwięk stereo, przystosowany do dwóch głośników, oraz dźwięk przestrzenny określany jako 5.1.

Wskazówka

Aby odtwarzać dźwięk przestrzenny, trzeba mieć koniecznie podłączony do komputera odpowiedni 5-elementowy zestaw głośników. Jeden z nich - głośnik centralny - znajduje się przy monitorze, dwa umiejscowione są po jego prawej i lewej stronie (głośniki przednie), a kolejne dwa - tylne - powinny znajdować się z tyłu użytkownika, również po obu stronach. Wszystkie kolumny muszą być usytuowane w ten sposób, aby użytkownik miał wrażenie, że dźwięk otacza go ze wszystkich stron. Dopełnieniem takiego zestawu jest głośnik basowy, czyli subwoofer. Odpowiada on za dźwięki basowe, aby brzmiały jak najbardziej realistycznie.

W ustawieniach jest też opcja włączenia lub wyłączenia polskiego lektora lub napisów z dialogami. Żądane funkcje uaktywniamy, po prostu w nie klikając. Aby wrócić do menu głównego, należy użyć polecenia „Menu główne".

Gdy w czasie obsługi menu filmu lub w trakcie odtwarzania poruszana jest myszka, na dole ekranu pojawia się menu programu. Jest ono podobne do menu w odtwarzaczach filmów na stronach internetowych.

Korzystając z jego funkcji, można zatrzymać film. Używając raz jeszcze tego samego przycisku, wznowimy odtwarzanie. Po jego bokach znajdują się przyciski przewijania. Pojedyncze kliknięcie powoduje przeskok filmu o kilka minut do przodu lub do tyłu, zależnie od tego, który z przycisków zostanie użyty. Jeśli którykolwiek z włączników przewijania będzie przytrzymany, film szybko przewinie się do tyłu lub do przodu. W dalszej kolejności po prawej stronie znajduje się ikona głośnika. Jej użycie powoduje całkowite wyciszenie fonii. Aby ją przywrócić, należy użyć ikonki jeszcze raz. Nieco dalej jest usytuowany suwak głośności. Przesuwając go w prawo, potęgujemy głośność, w lewo - zmniejszamy ją. W prawym dolnym rogu widnieje ikona odpowiadająca za przełączanie programu w tryb pełnoekranowy. Jeśli w trakcie odtwarzania filmu zostanie ona użyta na pełnym ekranie, obraz wyświetli się w zwykłym oknie programu. Ponowne jej naciśnięcie spowoduje przejście do trybu pełnoekranowego.

Z lewej strony przycisku „Odtwórz", obok funkcji przewijania znajduje się ikona oznaczona kwadratem. Po kliknięciu w nią film zostanie zatrzymany i w przypadku jego ponownego uruchomienia będzie odtwarzany od początku. Dalej widnieje przycisk opisany jako „DVD". Jego użycie uruchamia menu główne filmu. Klikając zaś w mały trójkąt obok niego, rozwiniemy menu z opcjami seansu. Część z nich to po prostu powtórzenie ustawień z menu głównego płyty. Najdalej z lewej strony znajduje się licznik odmierzający czas od początku filmu. Kliknięcie w niego powoduje jego zupełne wyłączenie. Ponowne kliknięcie w tym miejscu wyświetli czas pozostały do końca emisji, a jeszcze kolejne spowoduje powrót do licznika czasu od początku filmu.

Może się zdarzyć, że film nie wystartuje automatycznie po umieszczeniu płyty w napędzie komputera. W takim przypadku trzeba uruchomić okno Komputer, a następnie odszukać ikonę symbolizującą napęd. Jeśli w komputerze zamontowana jest nagrywarka DVD i nie ma w niej żadnej płyty, jej opis wygląda następująco: „Stacja dysków DVD RW". Jeśli jest w niej jakaś płyta, np. z filmem, to jej opis jest uzupełniony o nazwę płyty lub tytuł filmu.

Gdy ikona zostanie już odnaleziona, należy w nią dwa razy kliknąć. W tym momencie rozpocznie się ładowanie, a chwilę później odtwarzanie filmu. Gdyby podwójne kliknięcie z jakiegoś powodu nie zadziałało, to znaczy, że film się nie uruchomił. W takim przypadku w ikonę napędu trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy, tak aby rozwinąć menu i wybrać z niego opcję „Otwórz". Dalsze etapy tej operacji są takie same jak w poprzednich przypadkach - zostanie uruchomiony program Windows Media Player, a wraz z nim film.

Gdy w systemie zainstalowanych jest kilka programów, które mogą odtwarzać płyty DVD, zamiast automatycznego uruchomienia filmu na monitorze wyświetli się menu z wyborem programu, za pomocą którego ma być odtworzona płyta. Po kliknięciu w ikonę symbolizującą wybrany program zostanie on uruchomiony, a wraz z nim rozpocznie się projekcja filmu.

Oprócz zainstalowanego w systemie Windows 7 programu Windows Media Player są też inne - płatne lub darmowe - programy, za pomocą których możliwe jest oglądanie płyt DVD. Jeśli więc standardowy program nie spełnia twoich oczekiwań, możesz poszukać alternatywnych narzędzi. Używając wyszukiwarki internetowej lub stron z legalnymi darmowymi programami, bez problemu wybierzesz coś dla siebie.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy