Strona głównaInternetNa co zwrócić uwagę kupując telefon dla seniora?

Na co zwrócić uwagę kupując telefon dla seniora?

Dziś o telefonach pisze się zwykle w kontekście smartfonów – modeli z dotykowymi ekranami, zaawansowanymi aparatami fotograficznymi, procesorami i systemem operacyjnym. Jest jednak całkiem duża grupa odbiorców, która także korzysta z telefonów, ale o zgoła innych funkcjach. Mowa o osobach dojrzałych i seniorach. Czym więc powinien charakteryzować się dobry telefon dla seniora i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Na co zwrócić uwagę kupując telefon dla seniora?  [Fot. auremar - Fotolia.com] Dla osób starszych największym priorytetem jest utrzymanie bliskiego kontaktu z najbliższymi. Jest to tym ważniejsze, gdy znajomi wyprowadzili się do innego miasta, dzieci pracują, wnuki uczą się, a okazji do spotkania się nie ma najwięcej. Dlatego telefony nie muszą, być wyposażone w skomplikowane funkcje, bowiem seniorzy w cenią sobie przede wszystkim prostą obsługę i czytelność, a telefonów używają głównie do dzwonienia. Na rynku wciąż dostępnych jest wiele klasycznych modeli, które są w pełni dostosowane do .

Sprawdź na co trzeba zwrócić uwagę wybierając telefon dla seniora.

Solidna obudowa

Telefony z klawiszami ze względu na swoją prostą budowę charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na ewentualne upadki. Szukając modelu dla seniora warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy jest on wykonany z dobrej jakości materiałów i czy posiada np. detale z metalu.

Wytrzymała bateria

Pojemność akumulatora przekłada się wprost na długość czasu pracy urządzenia na jednym cyklu ładowania. Z tego względu w telefonie dla osoby starszej to podstawa.

Duży ekran

Równie ważny jest wyświetlacz i jego wielkość, która zapewni optymalne użytkowanie telefonu. Modele klasyczne wyposażone są zwykle w ekrany o przekątnej 2-2.4 cala, dzięki czemu dają nie tylko gwarancję komfortu, lecz też odpowiedni obszar do korzystania z menu i pisania sms-ów. Czym jeszcze powinien się cechować ekran w telefonie dla seniora? Powinien być czytelny, jasny, posiadać wysoki kontrast i kolorowe menu.

Prosta obsługa

Prosta obsługa to jedna z cech, która łączy wszystkie telefony dla osób starszych. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i nawet najmniejszy detal może przesądzić o tym, czy dany telefon będzie lub nie przyjazny dla seniora. O łatwości obsługi telefonu decydują: duże przyciski zapewniające łatwy wybór i odczytanie umieszczonych na nim liter oraz cyfr. Istotne są też duża i czytelna czcionka lub możliwość jej powiększenia w ustawieniach oraz funkcja fotokontaktów lub szybkiego wybierania numeru, dzięki którym możliwe jest błyskawiczne nawiązywanie połączeń z bliskimi.

Przycisk SOS

Telefony klasyczne mimo swojej prostej budowy i niewymagającego ingerencji systemu, są często wzbogacone o przycisk funkcyjny SOS. Przycisk za pomocą jednego kliknięcia umożliwia nawiązanie połączenia/wysłania wiadomości sms do wcześniej zaprogramowanego numeru. To szczególnie ważne w przypadku, gdy dana osoba np. potrzebuje pomocy.

Inne funkcje

Na szczególną uwagę zasługują inne dodatkowe opcje. Zaliczyć do nich można: aparat fotograficzny oraz stację ładującą, umożliwiającą ładowanie telefonu przez odłożenie go do stacji. Telefony klasyczne zwykle posiadają też: latarkę, radio FM, budzik oraz kalkulator, które przydają się w codziennym życiu. W efekcie brak światła na klatce schodowej nie stanowi już problemu, a ulubionej audycji można posłuchać siedząc na ławeczce w parku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy