Strona głównaInternetNowe technologie - aby jak najdłużej zachować niezależność

Nowe technologie - aby jak najdłużej zachować niezależność

Być może znaleziono rozwiązania niektórych problemów starzejących się społeczeństw – Komisja Europejska zdecydowała o wdrażaniu specjalistycznego programu badawczo-innowacyjnego „Ambient Assisted Living” (AAL), co można oddać po polsku jako system mający zapewnić komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym.
Nowe technologie - aby jak najdłużej zachować niezależność [© deanm1974 - Fotolia.com] Komisja Europejska chce współfinansować programy dotyczące badań z zakresu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ITC), ich celem jest bowiem zwiększenie samodzielności i poprawa jakości życia osób starszych. Jak mówią pomysłodawcy, pomoże to na zachowanie godności i prywatności schorowanych starszych ludzi.

Przechodząc jednak do konkretów – jak ITC może wpłynąć na wydłużenie niezależnej egzystencji ludzi starszych? Producenci mają wiele pomysłów, obok inteligentnych domów, zaopatrzonych w systemy kontrolujące stan zdrowia mieszkańca i wzywające pomoc w nagłych wypadkach, tworzą liczne gadżety wspomagające codzienne życie i sprawdzające kondycję pacjenta. I tak, można zaopatrzyć się w materac, który analizuje oddech i bicie serca osoby wypoczywającej na nim, telewizor umożliwiający zlecenie wysłania korespondencji i załatwienia spraw finansowych, dywan alarmujący odpowiednie służby, gdy zamiast stać, pacjent będzie na nim leżał.

Wynalazcy wykazują się tu ogromną kreatywnością, tworzą domy i meble wizualnie niczym nie różniące się od standardowych, a pełniących ważne funkcje wspomagania samodzielnego życia osób z nich korzystających. „Dziś technologie opracowane są w taki sposób, aby pomogły rozwiązywać problemy egzystowania związane pogorszeniem pamięci, słuchu, wzroku, mobilności. Prace nad projektami tego rodzaju już się rozpoczęły i mam nadzieję, że będą w powszechnym użyciu i pomogą rozwiązać problemy społeczne”, mówi Neena Gill, członkini Parlamentu Europejskiego.

Jak szacuje Komisja Europejska, liczba ludzi po 65 roku życia między 2010 a 2030 rokiem zwiększy się o 40%. „Starzenie się społeczeństw jest globalnym zjawiskiem, a silna baza dostępnych dla wielu technologii ICT pomoże przeciwdziałać utracie niezależności osób starszych”, przekonuje pani Gill.

W latach 2008 -2013 Unia Europejska zainwestuje 15 milionów euro na program AAL.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 06:03:49, 28-03-2008 Ircia

    Brzmi jak bajka, ale chyba my już tego nie dożyjemy.
  • 06:53:58, 28-03-2008 tadeusz50

    15 milionw euro przez 5 lat to po 3 miliony rocznie. No przepraszam ale jak na UE to drobne które nawet każdy z nas emerytów ma w kieszeni na drobne wydatki. Chodzi mi o skalę porównawczą. Pozatym większość tych gadżetów już jest tylko jaka cena, napewno nie dla emeryta i nikt tego nie będzie refundował
  • 10:10:04, 28-03-2008 senior A.P.

    Unia Europejska jest pod tym wzgledem do tylu w stosunku do USA.Tutaj juz dawno opiekuja sie starszymi ludzmi ale nie wszystkimi,dla biedniejszych sa hospicja ,dwa tygodnie i do piachu lub kremacji.
    Smutne ale prawdziwe,moge sie posluzyc przykladem z rodziny.
    A.P.
  • 11:00:37, 28-03-2008 Basia.

    zobaczymy jak będzie z realizacją no i jaka będzie cena.
  • 19:44:58, 15-04-2008 krystynacz46

    Dobrze coś takiego budującego przeczytać.. .Nadzieja dla naszych wnuków,dla nas już nie.Pozdrawiam,życzę dobrego samopoczucia.
  • 11:08:23, 16-08-2008 KRYSIA60

    Lepiej późno niż wcale
  • 14:45:04, 04-10-2018 sylwianajm

    fajnie cos takiego przeczytac

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy