Strona głównaInternetOgranicz korzystanie z Facebooka - zmniejszysz poziom stresu

Ogranicz korzystanie z Facebooka - zmniejszysz poziom stresu

Warto ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, dzięki temu można znacząco zmniejszyć poziom kortyzolu, hormonu stresu.
Ogranicz korzystanie z Facebooka - zmniejszysz poziom stresu [Fot. nanomanpro - Fotolia.com] Sprawdzanie nowych postów i zdjęć na czy w innych najwyraźniej ma wpływ na nasz i nie zawsze jest to dobre oddziaływanie. Uczeni z University of Queensland w Australii odkryli, że powstrzymanie się od obecności na portalach społecznościowych zmniejsza ilość kortyzolu, głównego hormonu wytwarzanego pod wpływem stresujących sytuacji.

Rzadsze korzystanie z Facebooka osłabia poziom stresu. Uczestników australijskich badań podzielono na dwie grupy, pierwsza z nich miała przez pięć dni nie przglądać Facebooka i wyłączyć komunikator, druga z kolei przez ten sam okres czasu korzystała z portalu tak, jak dotychczas.

Na koniec testów okazało się, że ludzie z pierwszej grupy byli mniej zestresowani niż pozostali uczestnicy. Nie bazowano jednak na deklaracjach, od badanych pobrano też próbki śliny i zmierzono w nich ilość kortyzolu, co potwierdziło niższy poziom u tych, którzy nie zaglądali na Facebooka przez kilka dni.

Co ciekawe jednak, facebookowa abstynencja dawała poczucie pewnej straty czy osłabienia nastroju. Osoby powstrzymujące się od przeglądania portalu mówiły, że ich stan emocjonalny pogorszył się bez tej aktywności. Ludzie deklarowali, że czuli się bardziej niezadowoleni ze swojego życia i nie mogli się doczekać, by powrócić do obecności na Facebooku, mówią autorzy badań.

Uczeni mówią, że Facebook umożliwia przekazywanie tak dużej ilości informacji w naszej sieci rodziny, przyjaciół i znajomych, że to może być przytłaczające. Niemniej, ludzie wolą „detoks" od przeglądania portalu niż skasowanie konta, bo uważają, że bez niego są odcięci od tych, z którymi chcą pozostawać w kontakcie.

O badaniach napisano w Journal of Social Psychology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy