Strona głównaInternetOstrożności nigdy dość

Ostrożności nigdy dość

Portale społecznościowe zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników Internetu, także tych najstarszych. Chętnie poszukujemy tu dawnych kolegów ze szkoły, także zawieramy nowe znajomości. Nie wszyscy jednak pamiętamy o zachowaniu należytej ostrożności w dzieleniu się informacjami o sobie i dotyczy to nawet tych osób, które w „realu" bardzo dbają o swoją prywatność.
Ostrożności nigdy dość [© Photosani - Fotolia.com] O czym powinniśmy pamiętać korzystając z serwisów społecznościowych? Oto garść wskazówek GIODO:

1. Pamiętaj, że cokolwiek napiszesz na swój temat lub na temat innych osób zostanie w sieci na bardzo długo. Usunięcie takiej informacji i wszystkich powielonych jej kopii jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

2. Bądź ostrożny w nawiązywaniu znajomości w sieci - osoby, które tu poznajesz, mogą nie być tymi, za które się podają.

3. Zanim zdecydujesz się zapisać do portalu społecznościowego, zapoznaj się z jego regulaminem i sprawdź możliwość kontaktu z jego administratorem - jeśli informacje będą niepełne, nie zapisuj się.

4. Zastanów się, jakie informacje o sobie umieszczasz w sieci. Czy chciałbyś, aby te informacje były znane Twoim pracodawcom, uczniom, kontrahentom...?

5. Podczas rejestracji w portalu i późniejszego korzystania z niego, nie wpisuj swoich pełnych danych osobowych - wystarczy, że wpiszesz tylko te, które pomogą Twoim faktycznym znajomym w łatwym odnalezieniu Ciebie.

6. Rejestrując się w portalu staraj się używać innych identyfikatorów i haseł, niż te, które wykorzystujesz do ważnych usług np. serwisu bankowości internetowej.

7. Staraj się używać bezpiecznych haseł i okresowo je zmieniaj. Bezpieczne hasło zbudujesz przy łącznym użyciu znaków z grup małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych. Unikaj takich haseł, jak Twoje imię, imię psa, data urodzenia itp.

8. Brak szyfrowania sesji nawiązywanej pomiędzy Tobą a portalem społecznościowym może skutkować w najlepszym wypadku przejęciem lub zmanipulowaniem informacji, które w danym momencie wysyłasz, a w najgorszym kradzieżą Twojej tożsamości.

9. Publikując zdjęcia z własnym wizerunkiem lub z wizerunkami innych osób musisz mieć świadomość, że znacznie ułatwiasz identyfikację siebie i innych oraz możesz przekazać w ten sposób znacznie więcej informacji niż zdajesz sobie sprawę.

10. Podając w portalu społecznościowym informacje o innej osobie oraz publikując jej zdjęcia, upewnij się, że ta osoba nie ma nic przeciwko takiej publikacji.

11. Pamiętaj, że pomimo zachowania prywatności w portalu, Twoja anonimowość jest ograniczona i nie istnieje dla osób utrzymujących portal oraz dla organów wymiaru sprawiedliwości w sytuacji naruszenia prawa.

12. Nie zapominaj, że nie tylko serwery portalu mogą o Tobie „coś wiedzieć" - niektóre informacje mogą posiadać także osoby zarządzające serwerami pośredniczącymi w połączeniu między Tobą a portalem.

13. Jeśli portal pozwala korzystać z dodatkowych zabezpieczeń podnoszących jakość Twojej prywatności, to nie wahaj się ich używać.

14. Korzystaj z opcji umożliwiających ograniczenie kręgu osób, którym informacje o Tobie będą udostępniane.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 15:28:40, 04-01-2010 rebelio

  rebelio dostało jakiś czas temu schizy i wykasowało sobie profil na N-K; jak dotąd nie ma nigdzie jej facjaty w pełnej okazałości, nawet na facebooku, który musiał zostać, jest jakaś okrojona namiastka i minimum informacji

  jak teraz zerkam tu i tam, jest mnie dokładnie tyle ile powinno być w necie
 • 15:39:19, 04-01-2010 tadeusz50

  No tak najlepiej zamknąć się w czterech ścianach -dosłownie w jednym pokoju!! Zasłonić okna żaluzjami wyłączyć telefony, internet, telewizor, radio też mogą podsłuchiwać? Wychodząc z domu założyć worek pokutny tak by nikt nas nie poznał maska na ponurą gębę obowiązkowa. Pewnie, zachowć trochę rozsądku ale bez przesady.
 • 16:10:30, 04-01-2010 grasja

  Witam mło! Niby przezorny zawsze ...ubezpieczony, ale nie dajmy się zwariować. Nic gorszego jak zamknąć się "w sobie",, czy w domu i cicho siedzieć. Trzeba wychodzić do ludzi ,na spacery, czy też rozwijac własne zainteresowania. Mamy czas dla siebie, a więc bierzmy sprawy w swoje rece. Pozdrawiam.
 • 19:23:36, 04-01-2010 B.B.

  Dla wielu osob na tym forum jest ono pierwszą okazją do blizszego kontaktu z internetem, minimum ostroznosci i zdrowego rozsadku dobrze jest zachowac, bo potem sa żale i niesnaski, ale czy i w realu nie bywa podobnie ?
 • 21:47:31, 04-01-2010 bronczyk

  Tadeusz ma rację. Zachować zdrowy rozsądek. Wszędzie mnie może jakiś oszust dopaść mimo przezorności. Kiedyś zakupiłam środek dostępny w sklepie za pięć złotych u domokrążcy za trzydzieści. Rozmyślałam o czyszczeniu piekarnika i ten facio z nieba mi spadł. Miał akurat cudowny specyfik. Jakich wyrazów używałam w momencie rozszyfrowania oszustwa nie napiszę.
 • 11:58:02, 05-01-2010 rebelio

  nie chowam się całkiem, można mnie w necie znaleźć, ostatnio było tak... jakieś spotkanie, zawodowe moje sprawy... człek przychodzi i mi mowi, ze sie cieszy ze spotyka taka znaną osobę, gały wybałuszyłam jak kompletny głupek... gdzie ja znana... ale faktycznie, jak się moje nazwisko napisze to jakieś zawodowe osiągi się pokazują, miło... ale gęba nie... i prywatne sprawy też nie, z kim, po co, kiedy i dlaczego.... i dobrze.. pochowałam się, młodo wyglądam i czasem konfabuluję z wiekiem w kontaktach, zwłaszcza z mężczyznami hihihi , jakbym była na N-K, to by mnie zaraz ktoś na czynniki pierwsze rozłożył,
  odrobina tajemniczości.. to sam smak


  powiem szczerze, mam dzięki internetowi bardzo dużo ciekawych kontaktów, naprawdę, potrafiłam nawet odwiedzić znajomą na drugim końcu Polski, tak sobie.. trochę pogadałyśmy przez telefon i proszę... działa, gra!.. nigdy nikt nie zrobił mi kuku.. ale też nie pcham się jak szalona wszędzie, rozważam
  ... zobacz więcej
 • 12:21:05, 05-01-2010 Lila

  Do żonglerek z wiekim, stanowczo trzeba być tajemniczym.
  Mnie tam rybka.
  Nic nie poradzę na pesel, a prawdę mówiąc - nie myślę o nim nachalnie.
 • 19:23:37, 05-01-2010 babjanka

  Cytat:
  Lila
  Do żonglerek z wiekim, stanowczo trzeba być tajemniczym.
  Mnie tam rybka.
  Nic nie poradzę na pesel, a prawdę mówiąc - nie myślę o nim nachalnie.
  Jestem nowa w klubie jeszcze nie bardzo wiem co i jak może mi ktoś pomoże?
 • 19:28:52, 05-01-2010 tadeusz50

  Cytat:
  babjanka
  Jestem nowa w klubie jeszcze nie bardzo wiem co i jak może mi ktoś pomoże?
  Witaj w klubie.
  Masz pytania, pytaj
  http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...tml#post544370
  W tym miejscu pomagamy sobie, kliknij na link zada pytnie a ktoś pomoże.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Hospicja.pl
 • eGospodarka.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X