Strona głównaInternetPlatforma e-zdrowia przyczynia się do poprawy trybu życia osób starszych

Platforma e-zdrowia przyczynia się do poprawy trybu życia osób starszych

Przypadki chorób układu krążenia (CVD) i demencji w populacji osób starszych są często wynikiem trybu życia. Stwarza to możliwości profilaktyki i właśnie na tę potrzebę odpowiada projekt interaktywnej platformy internetowej.
Platforma e-zdrowia przyczynia się do poprawy trybu życia osób starszych [© seventyfour - Fotolia.com] Nowa platforma e-zdrowia, opracowywana w ramach finansowanego przez UE projektu HATICE, jest poświęcona w dobrym zdrowiu, ze szczególnym naciskiem na zapobieganie , zaburzeniom funkcji poznawczych oraz demencji u osób w podeszłym wieku. Obsługiwana przez Internet interwencja jest testowana w ramach randomizowanego badania kontrolnego, które odbywa się we Francji, Holandii i Finlandii. Obejmuje ono ponad 2500 osób powyżej 65. roku życia i z wysokim ryzykiem zachorowania na CVD.

Jak wyjaśniono w niedawnym , głównym celem badania jest ustalenie, czy korzystanie z platformy i interakcja z pielęgniarką mogą przynieść korzyści uczestnikom poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia CVD, pogorszenia zdolności poznawczych i demencji. Koncentruje się ono na zwiększaniu świadomości tego, co stanowi zdrowy tryb życia, uwzględniając również specyficzne potrzeby ludności.

Badacze z projektu HATICE porównali i zintegrowali dostępne w krajach, w których prowadzone jest badanie, wytyczne dotyczące zapobiegania CVD oraz przeprowadzili analizę porównawczą krajowych i europejskich wytycznych w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej CVD. Zespół korzysta z tych informacji w celu opracowania programu doradztwa dotyczącego trybu życia w ramach platformy, odpowiedniego dla sytuacji w trzech krajach uczestniczących w programie.
Możliwość opracowania wspólnych programów prewencyjnych w całej Europie i ich realizacji za pośrednictwem Internetu oznacza, że możemy dotrzeć do większej części społeczeństwa w prostszy i tańszy sposób. Zwiększyłoby to nasze szanse na lepsze zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym i demencji, mówi dr Mariagnese Barbera z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, główna autorka badania.

Wzmocnienie pozycji seniorów w celu poprawy jakości ich życia

Uczestników podzielono na dwie grupy: połowa z nich ma dostęp do platformy internetowej, za pośrednictwem której mogą śledzić swoje czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Mogą tu znaleźć informacje na temat tego, jak zmniejszyć ryzyko poprzez poprawę trybu życia, a także kontaktować się z wykwalifikowaną pielęgniarką, która zapewnia dodatkowe wsparcie, poradnictwo i pomoc. Druga grupa ma dostęp do uproszczonej platformy, która nie posiada żadnych interaktywnych funkcji i oferuje tylko podstawowe informacje.

Wytyczne są w większości takie same, zwłaszcza w odniesieniu do definicji zdrowego trybu życia, ale ograniczone zostały porady skierowane specjalnie do osób starszych. Obejmująca wiele dziedzin interwencja wspiera , zdrową dietę i aktywność fizyczną wśród osób starszych, a także ich zdolność do samodzielnego radzenia sobie z nadciśnieniem tętniczym, problemami z wagą, cukrzycą i dyslipidemią.

Różne sytuacje, różne potrzeby, jeden cel

W artykule opublikowanym w czasopiśmie badacze wyjaśniają, że mimo zaobserwowania różnic w zarządzaniu ryzykiem sercowo-naczyniowym w poszczególnych krajach, „omawiane badanie może pomóc w określeniu strategii zapobiegania demencji i CVD, mających zastosowanie w różnych krajach”.
W komunikacie zacytowano starszą badaczkę z projektu, profesor Miię Kivipelto: Wyniki badania HATICE dostarczą ważnych informacji na temat tego, jak lepiej kontrolować czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego w tej grupie wiekowej oraz jak planować szeroko zakrojone programy profilaktyczne.
Badanie HATICE (Healthy Aging Through Internet Counselling in the Elderly) realizowane jest w ramach współpracy między Uniwersytetem Wschodniej Finlandii, Akademickim Centrum Medycznym (Uniwersytet Amsterdamski), INSERM (Uniwersytet w Tuluzie) i Instytutem Zdrowia Publicznego (Uniwersytet w Cambridge).

Więcej informacji:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X