Strona głównaInternetPolscy Seniorzy wykluczeni cyfrowo

Polscy Seniorzy wykluczeni cyfrowo

Jedna na trzy osoby dorosłe polskiej populacji w ogóle nie korzysta z sieci. Istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy – po pierwsze Internet dociera do niespełna 70 procent gospodarstw domowych, a po drugie po sieci prawie w ogóle nie „surfują” osoby po 50 roku życia.
Polscy Seniorzy wykluczeni cyfrowo Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji problem dotyczy ponad 10 milionów dorosłych Polaków. Rosnący stopień cyfryzacji i zastosowania nowych technologii w życiu codziennym sprawia, że przystosowanie osób wykluczonych staję się istotną kwestią. Pomóc w łatwiejszym dostępie do usług świadczonych elektronicznie może jedynie właściwa edukacja. Co ciekawe coraz częściej w takie inicjatywy angażuje się m.in. licealna młodzież.

Najistotniejszym kryterium wykluczenia cyfrowego jest wiek. Z Internetu regularnie korzysta 64% dorosłych Polaków, a blisko 80% powyżej 50. roku życia nie korzysta z niego w ogóle.

Dotyka to zwłaszcza osób po 65 r. życia, spośród których z sieci korzysta tylko mniej więcej co szósty. Jak podkreślają eksperci największym problemem nie korzystania z nowych technologii jest brak potrzeby i motywacji.

– Duża część Polaków po 50. roku życia ma nowe technologie w zasięgu ręki, ale zwyczajnie nie widzi potrzeby korzystania z nich. Dobrym pomysłem jest pokazanie osobom starszym korzyści płynących z bycia w sieci. Możliwość robienia zakupów, posiadanie , dostęp do szerokiej wiedzy, rozwijanie hobby czy załatwianie spraw urzędowych to tylko niektóre z nich. Bardzo przydatnymi mogą okazać się wideo konsultacje lekarskie czy wirtualne oddziały banku, takie jak LiveBank, które zastępują całkowicie konieczność wyjazdu do placówki i stania w kolejkach, co dla osób starszych jest niejednokrotnie dużym wyzwaniem. Istotnym jest zatem, aby osoby młodsze, które są obyte z technologiami, pomogły osobom wykluczonym postawić pierwsze kroki – później jest już z górki. Dodatkowo usługi cyfrowe sprzyjają zjawisku włączenia społecznego, a tym samym przeciwdziałają marginalizacji we współczesnym społeczeństwie – mówi Piotr Kiser z Ailleron.

W niedługim czasie przepaść pomiędzy użytkownikami internetu i osobami wykluczonymi może się jeszcze bardziej pogłębić. Coraz więcej firm oferuje swoje usługi przez internet. Dzięki środkom unijnym, również rząd rozpoczął cyfryzacje administracji, czyli budowę e-państwa. Program między innymi obejmuje obszary e-usług publicznych takich jak e-ZUS, e-sądownictwo, czy . Celem jest usprawnienie i ułatwienie codziennego funkcjonowania. Np. w przypadku programu e-zdrowie pacjent ma posiadać internetowe konto, z którego z łatwością może umówić się na wizytę czy śledzić historię swojej choroby.

Aby jednak korzystać z coraz większego zakresu usług świadczonych elektronicznie, konieczne jest posiadanie umiejętności cyfrowych, a do tego niezbędna jest odpowiednia polityka edukacyjna. W tym celu od kilku lat realizowany jest program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych oraz Polska Cyfrowa. Jednym z ich głównych założeń jest podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa. W przypadku programu ASOS są to osoby starsze, szczególnie zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Poza programami rządowymi równie ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe i małe oddolne inicjatywy mające możliwość bezpośredniego dotarcia do osób wykluczonych.

– Nie tylko państwo, ale także my jako społeczeństwo powinniśmy wziąć odpowiedzialność za edukacje osób wykluczonych cyfrowo. Przekonanie, że warto pomagać, a następnie umożliwienie nauki może mieć wyraźny wpływ na poprawę jakości życia e-wykluczonych, dlatego tak ważne jest podejmowanie wszelkich inicjatyw społecznych w tym celu. Jedną z nich jest projekt SeniorIT@, w ramach którego w południowej Polsce aktywnie walczymy z wykluczeniem cyfrowym, poprzez organizowanie warsztatów, uświadamianie i zachęcenie do udzielania pomocy osobom z trudem poruszających się w świecie nowych technologii. Stworzony i realizowany przez młodzież z bielskich szkół ponadgimnazjalnych udowadnia, że pomagać może każdy – wyjaśnia Piotr Kiser.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:33:03, 27-04-2016 ~gość: 31.174.174.xxx

    Ministerstwo ma niepełne dane. Ja np. mam Internet na kartę.
    Senior/plus.
  • 09:20:30, 29-04-2016 Frat

    Jak widać czasy się zmieniają. Dawne wykluczenia były czysto analogowe.
  • 11:35:28, 23-05-2016 Krzysztof1950

    Ja tam po sieci sobie grzebię non stop.
    Wcześniej faktycznie z internetem miałem problemy, ale mi syn jakieś aero2 zamontował. Ja tam się za bardzo na tym nie znam, ale zamontował mi to samo co wnukowi (czyli tam 5 złotych płacę, a mam tych gibabajtów 3 chyba i nigdy mi nie brakuje tego interentu i szybko chodzi też).
    Także myślę, że jak ktoś sobie taki z takim paluchem i kartą w środku kupi, to wszędzie internet będzie miał (syn mówi, ze to tak jak komórka działa, że ten sam sygnał, a komórki wszędzie przecież działają, no może jak na grzyby do lasu pójdę, to nie zawsze, ale kto w lesie mieszka-chyba leśniczy tylko)
    Pozdrawiam
    Krzysztof
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy