Strona głównaInternetPolscy seniorzy odnaleźli się w cyfrowym świecie

Polscy seniorzy odnaleźli się w cyfrowym świecie

43 proc. Polaków w wieku od 50 do 75 lat deklaruje, że regularnie używa urządzeń cyfrowych. To aż dwukrotnie więcej niż średnia europejska. Internet jest przez polskich seniorów uznawany za dobrą alternatywę dla telewizji, którą ogląda się w Polsce mniej niż w innych krajach. Traktowany jest także jako wiarygodne źródło informacji i pomaga w dokonywaniu wyborów. Polscy seniorzy regularnie korzystają z internetowych porównywarek cen i czytają komentarze internautów, ale same zakupy najczęściej robią w sklepach stacjonarnych – to wnioski płynące z raportu L’Observatoire Cetelem 2016 „Czy srebrną gospodarkę czeka złoty wiek?” przygotowanego przez BNP Paribas Personal Finance.
Polscy seniorzy odnaleźli się w cyfrowym świecie [© goodluz - Fotolia.com] Badanie zostało przeprowadzone wśród osób pomiędzy 50. a 75. rokiem życia. Wyniki raportu pokazują, że ta grupa sprawnie korzysta z możliwości, jakie dają nowe technologie. Starają się podążać za trendami i dokonywać dobrych wyborów dla siebie. służy im jako źródło informacji i sposób na porównanie cen, natomiast tradycyjne sklepy pozostają wciąż ich ulubionym miejscem dokonywania zakupów. Badana grupa ceni sobie więzi społeczne i relacje z bliskimi. Biorą pod uwagę opinie innych osób i ufają radom znajomych i rodziny. W codziennym życiu potrafią znaleźć równowagę między własnymi zainteresowaniami i rozwijaniem pasji, a czasem przeznaczonym dla bliskich osób.

50+ w sieci

Uczestnicy badania wolą komputery stacjonarne niż urządzenia mobilne (, laptopy). Korzystają z Internetu właściwie o każdej porze dnia, w nie­których przypadkach wieczorami i nocą nawet częściej niż młodsze pokolenia. Przed ekranami komputerów i telewizorów przeciętny starszy mieszkaniec Europy spędza tygodniowo 27 godzin. To o 20 proc. więcej niż młode pokolenie. Co ciekawe w Polsce więcej czasu spędzają na odwiedzaniu stron internetowych (10,45 godzin w tygodniu), niż na oglądaniu telewizji (8 godzin w tygodniu).

Dla badanej grupy Polaków korzystanie z Internetu stanowi część procesu zakupowego. 67 proc. zapoznaje się z komentarzami internautów, 73 proc. regularnie zagląda do internetowych porównywarek cen, a 12 proc. uważa opinie internautów za decydujące kryterium.

Mimo rosnącego zainteresowania nowymi technologiami, rzadko kupują w sieci. Odsetek osób, które decydują się na zakup ubrań online wynosi 13 proc., podczas gdy średnia europejska wynosi 23 proc. Główny powód takiego zachowania to chęć obejrzenia towaru przed kupnem oraz brak zaufania do płatności internetowych.

„Dobra starość”

Badana grupa osób z całej Europy, zapytana o skojarzenia z „dobrą starością” na pierwszym miejscu wskazuje zachowanie , otoczenie przez osoby bliskie oraz dobrą sytuację finansową. W Polsce „dobra starość” oznacza obecność bliskich osób (77 proc.), dobrą sytuację finansową (60 proc.) oraz wygodne otoczenie (26 proc.).

Czas dla siebie

Ponad 30 proc. mieszkańców Europy w wieku 50-75 lat chodzi do kin, teatrów i muzeów przynajmniej raz w miesiącu. W Polsce te statystyki są bardzo zbliżone. Ogromną popularnością w tej grupie cieszy się turystyka. Jako jedna z przeszkód uniemożliwiających realizację podróżowania są finanse (dla 80 proc. ankietowanych). Drugi powód to pogarszający się stan zdrowia (18 proc.). 41 proc. osób starszych w Europie zadeklarowało wyjazd na wakacje lub poza miasto co najmniej trzy raz w ciągu ostatniego roku. W Polsce takich wskazań było nieco mniej – 39 proc.

Z badania wynika również, że mieszkają oni i coraz dłużej współdzielą domy rodzinne. Aż 57 proc. z nich w Hiszpanii żyje pod „jednym dachem” ze swoim potomstwem, które nie przekroczyło 29 roku życia. Natomiast w Polsce 37 proc. ludzi starszych mieszka z dziećmi, które nie ukończyły 28 lat.

Sytuacja zawodowa i osobista dzieci oraz wnu­ków jest powodem do niepokoju dla prawie dwóch trzecich respondentów (64 proc.). W Polsce ten odsetek jest nieco wyższy i wynosi 70 proc.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy