Strona głównaInternetPolski Internet - protest przeciw ACTA

Polski Internet - protest przeciw ACTA

Część popularnych serwisów internetowych jutro na pewien czas zamknie swoje serwisy lub zasłoni je specjalnymi bannerami. Wszystko to w ramach protestu przeciwko planowanemu na czwartek podpisaniu przez rząd porozumienia ACTA dotyczącego zwalczania podrabianych towarów i piractwa.
Polski Internet - protest przeciw ACTA Za podpisaniem porozumienia, obejmującego USA, Japonię , Australię, Kanadę, Meksyk, Maroko, Nową Zelandię, Koreę Południową, Szwajcarię, Singapur a także kraje UE, lobbują przede wszystkim koncerny amerykańskie. Dokument ten w założeniu ma wspomóc walkę z szeroko pojętym piractwem i handlem podrabianymi towarami, a także zwiększyć ochronę własności intelektualnej. Jednakże jego zapisy, jak również sposób wprowadzania, zaniepokoiły wiele organizacji. Wskazują one, że pod szczytnymi hasłami mogą zostać wprowadzone takie działania jak monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników, a nawet blokowanie (bez wyroku sądu) legalnych treści dostępnych w Internecie.

W Polsce gorąca dyskusja na temat ACTA toczy się w sieci od kilku dni. Jej rezultatem są między innymi ataki na strony rządowe. Te działania nie są popierane przez wszystkie organizacje i instytucje wypowiadające się przeciwko porozumieniu. Większość z nich nawołuje do protestów zgodnych z prawem i nie noszących znamion internetowego wandalizmu. Właśnie taką formą ma być wyłączenie lub zmiana zawartości stron niektórych serwisów. Jutro mogą więc wystąpić trudności z dostępem do stron takich jak Wykop, Demotywatory, Kwejk, Helion, poland.com, WOŚP czy strona fundacji Panoptykon zajmującej się walką ze zbyt dużą kontrolą państwa nad obywatelami. Fundacja ta sugeruje także inne formy protestu - poprzez wyrażanie go na Facebooku, apele wysyłane do "swoich" posłów czy protesty uliczne, jakie również mają odbyć się w najbliższym tygodniu. Niektóre serwisy w ramach protestu zmieniają swoje logo lub inne elementy strony.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział szeroko zakrojone konsultacje społeczne poświęcone ACTA (ich dotychczasowy brak jest jedną z przyczyn protestów). Podkreślił też, że samo podpisanie przez rząd nie wprowadza porozumienia w życie - musi ono jeszcze zostać ratyfikowane w Parlamencie. Wcześniej minister Boni poprosił premiera o ponowną dyskusję w tej sprawie - po tym gdy wątpliwości zgłosili uczestnicy spotkania grupy Dialog .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy