Strona głównaInternet"Post-prawda (post-truth)" - słowo 2016 roku

"Post-prawda (post-truth)" - słowo 2016 roku

Redaktorzy Oxford Dictionaries uznali, że tytuł „Słowa Roku 2016" należy się terminowi „post-prawda". Oznacza on sytuację, „w której obiektywne fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwołania do emocji i osobistych przekonań".
"Post-prawda (post-truth)" - słowo 2016 roku [PostTruth, © anecaroline - Fotolia.com] Jakkowiek pojęcie „post-prawda" funkcjonuje od ubiegłej dekady, twórcy oksfordzkiego słownika uważają, że czestotliwość jego użycia osiągnęła w mijającym roku szczyt w związku z referendum dotyczącym dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz .

Słowo „post-prawda" jest przykładem coraz większej powszechności terminów z przedrostkiem „post-". W wielu coraz popularniejszych pojęciach nie odnosi się on po prostu do czasu po jakimś zdarzeniu czy sytuacji, ale określa przynależność do okresu, w którym dana koncepcja stała się nieważna lub nieistotna. Takie użycie wspomnianego prefiksu najprawdopodobniej sięga połowy XX wieku, kiedy to ukuto określenia, jak „post-narodowy" czy „post-rasowy".

Wydaje się, że słowo „post-prawda" zostało użyte po raz pierwszy w 1992 roku w eseju serbsko-amerykańskiego dramaturga Steve'a Tesicha opublikowanym w czasopiśmie Nation. Autor tekstu ubolewał nad tym, że w odniesieniu afery Iran-Contras i wojny w Zatoce Perskiej, dobrowolnie decydujemy się na życie w „post-prawdzie". Jakkolwiek pojęcie to odnosiło się właściwie do życia po poznaniu prawdy, samo słowo weszło do użycia. Z czasem pojęcie zyskało znaczenie „prawdy jako nieistotnej dla oceny danego zjawiska, sytuacji, zachowania, etc". Ostatecznie „post-prawda" stała się słowem nierzadko używanym w publicystyce.

„Post-prawda" wygrała z innymi rozpowszechnionymi w 2016 roku słowami. Na liście Oxford Dictionaries znalazły się m. in.:

„alt-right" - ekstremalnie konserwatywne ugrupowanie, które odrzuca główny nurt polityki i używa do rozpropagowania specjalnie opracowanych kontrowersyjnych treści.
„Brexiteer" - osoba, która poparła .
„chatbot" - program komputerowy symulujący rozmowę z ludźmi, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy