Strona głównaInternetProblemy Polaków w sieci

Problemy Polaków w sieci

Tylko 5 proc. osób po 60. roku życia w Polsce potrafi surfować w sieci, młodzi boją się, że padną ofiarą internetowej przemocy, a niepełnosprawni szukają w e-biznesie sposobu na znalezienie zatrudnienia – wynika z analizy projektu edukacyjnego Akademii Allegro. Z jakimi problemami spotykają się Polacy w dobie szybkiego rozwoju Internetu?
Problemy Polaków w sieci Według najnowszego raportu Diagnozy Społecznej 2011, komputer z podłączeniem do Internetu posiada w domu 73 proc. Polaków, jednak co piąty z sieci nie korzysta. Wbrew pozorom, problemem nie jest dostęp do najnowszych zdobyczy techniki, ale niewiedza czy mechanizmy tzw. e-wykluczenia. Według danych Akademii Allegro, droga do w pełni rozwiniętego społeczeństwa informacyjnego jest jeszcze długa.

Polscy seniorzy po 55. roku życia, w większości nie znają narzędzi internetowych, dzięki którym mogliby znacznie ułatwić sobie życie. Młodzież – wbrew utartym schematom – bardziej niż możliwość poznania nieodpowiednich osób na czatach internetowych, przeraża wizja wykorzystania ich prywatnych zdjęć w celu ośmieszenia w sieci. W wirtualny świat uciekają za to chętnie osoby niepełnosprawne, które przyznają, że ich wykluczenie z rynku pracy nie jest spowodowane niepełnosprawnością, ale raczej niechęcią pracodawców do zatrudniania tej grupy społecznej.

Młodzież boi się ośmieszenia w sieci

Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 14 lat stanowi już ponad 15% wszystkich internautów w Polsce, a tych starszych w wieku licealnym jest jeszcze więcej. Dlatego Akademia Allegro razem z Fundacją Dzieci Niczyje organizowała również warsztaty skierowane do uczniów na etapie szkoły gimnazjalnej. Dodatkowe zajęcia z przeciwdziałania wirtualnym zagrożeniom przeszło już ok. 1800 uczniów ze szkół m.in.: w Suwałkach, Poznaniu, Warszawie, Jarosławiu czy Sieradzu. Za chwilę ruszy kolejna edycja spotkań. – Okazuje się, że największym zmartwieniem polskich nastolatków jest obawa przed publicznym rozpowszechnieniem ich prywatnych materiałów, np. zdjęć czy filmów zamieszczanych na portalach społecznościowych. Poza tym młodzież boi się ośmieszenia przez tzw. życzliwych. Dostrzegamy jednak problem w tym, że w programie szkolnym brakuje nacisku na treści związane z uświadamianiem zagrożeń płynących z użytkowania sieci – mówi Justyna Gawrońska, koordynatorka Akademii Bezpiecznego Juniora z ramienia Grupy Allegro.

Wojna wypowiedziana e-wykluczeniu

Duża frekwencja na szkoleniach organizowanych przez Akademię dla osób starszych i niepełnosprawnych wskazuje na to, że grupy zagrożone e-wykluczeniem starają się ze zdwojoną siłą nadrobić zaległości. Aby wyjść tym potrzebom naprzeciw, w 2009 roku powstała darmowa „Akademia e-Seniora” dedykowana osobom starszym oraz projekt „E-biznes bez Barier” skierowany do osób niepełnosprawnych. – W ramach trzech edycji zorganizowaliśmy 50 spotkań, w 30 największych miastach w Polsce, w trakcie których wyszkoliliśmy łącznie ponad 1900 osób. Nasze szkolenia pomogły osobom po 55. roku życia w przełamaniu strachu przed korzystaniem z Internetu, szczególnie w zakresie bankowości elektronicznej – zakładaniu i obsłudze internetowego konta bankowego oraz robieniu zakupów przez Internet. Na przygodę z globalną siecią nigdy nie jest za późno. Najstarsza uczestniczka szkoleń ABI Senior miała 87 lat – mówi Mariusz Wesołowski.

Co ciekawe, w tej grupie wiekowej edukacją w dziedzinie Internetu interesują się w Polsce znacznie częściej kobiety – 75 proc. uczestników Akademii e-Seniora w poszczególnych miastach stanowiła płeć piękna. Co więcej, większość seniorów przyznaje, że moment dynamicznego rozwoju Internetu w Polsce, niestety, ich ominął, a dziś rodziny nie mają czasu, ani cierpliwości, by wyjaśniać kwestie, których obecnie uczą się dzieci na poziomie I klasy szkoły podstawowej.

Z kolei projekt „E-biznes bez Barier” jest odpowiedzią na potrzebę wyrównywania szans osób niepełnosprawnych. W Polsce żyje blisko 6 mln osób z niepełnosprawnością, z czego zaledwie 17 procent pracuje zawodowo. Obserwacje terenowych szkoleń potwierdzają te niepokojące dane. Niepełnosprawni przyznają, że problem nie leży w braku pełnej sprawności fizycznej, ale w tym, że cały czas rynek pracy nie daje im szansy zaistnieć. Trenerzy Akademii Allegro dodają, że często kompetencje osób niepełnosprawnych i ilość przebytych kursów w porównaniu ze sprawnymi w pełni Polakami są większe. Komputer z Internetem dla osoby niepełnosprawnej, często uwięzionej w domu, to okno na świat i sposób na karierę bez uzależnienia od lokalnych pracodawców.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy