31-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Eksperci z Flinders University ostrzegają, że nawykowe szukanie i oglądanie niepokojących historii w mediach społecznościowych wiąże się ze negatywnymi zmianami w sposobie postrzegania ludzkości i sensu życia.
Zjawisko, o którym mowa, otrzymało nazwę „doomscrolling" i polega na tym, że ludzie spędzają dużo czasu na przeglądaniu traumatycznych wiadomości w mediach społecznościowych, takich jak strzelaniny, i spiski, często do tego stopnia, że staje się to uzależniające. Nowe badanie pokazuje, że koncentracja na relacjach z takich zdarzeń sprawia, że ludzie częściej stają się podejrzliwi i nieufni wobec innych oraz zyskują wrażenie, że życie nie ma sensu.
- Doomscrolling może mieć fatalne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego , powodując uczucie stresu, niepokoju, rozpaczy i kwestionowania sensu życia - mówi Reza Shabahang, psycholog z College of Education, Psychology and Social Work. - Oglądanie negatywnych wiadomości w mediach społecznościowych stało się źródłem pośredniej traumy, w wyniku której ktoś odczuwa psychologiczne konsekwencje, mimo że sam nie doświadczył traumy.
- Stwierdzono, że po ekspozycji na obrazy i informacje o traumatycznych wydarzeniach ludzie doświadczają objawów podobnych do zespołu stresu pourazowego (), takich jak lęk i rozpacz - mówi psycholog.
Sprawdzono, jak nadmierne oglądanie negatywnych wiadomości w mediach społecznościowych oddziałuje na kilkaset osób z różnych kultur (USA i Iranu).
Uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź, jak często przeglądają media społecznościowe, jak bardzo niepokoją się o swoje życie oraz czy wierzą, że świat jest sprawiedliwym miejscem i co myślą o ludzkości. - Chcieliśmy sprawdzić, czy istnieją jakieś powiązania między doomscrollingiem a późniejszymi myślami i uczuciami na temat ludzi i znaczenia życia - mówi Shabahang.
Doomscrolling wiązał się z niepokojem egzystencjalnym - obawą o swoje życie i śmierć - zarówno w próbie irańskiej, jak i amerykańskiej i okazał się znaczącym predyktorem mizantropii (niechęci do ludzi) w próbie irańskiej.
- Jeśli ciągle odbieramy negatywne wiadomości, może to zagrażać naszym nadziejom dotyczącym naszego własnego życia i kontroli nad nim - wyjaśnia Shabahang. - Co więcej, może to źle wpływać na sposób postrzegania ludzi i świata wokół nas - dodaje.
- Sugerujemy, aby ludzie zwracali uwagę na to, ile czasu spędzają w mediach społecznościowych i byli świadomi wpływu, jaki ma to na ich , myśli i uczucia, szczególnie jeśli chodzi o negatywne informacje i wydarzenia. Dobrze jest monitorować, ile czasu spędzamy na doomscrollingu i zacząć wprowadzać zmiany, aby skrócić ten czas, jeśli staje się to problematyczne - radzi Shabahang.
Na podstawie: