Strona głównaInternetSamotność a uzależnienie od cyfrowych technologii

Samotność a uzależnienie od cyfrowych technologii

Większość z nas obecnie nie potrafi się już obyć bez podłączonego do Internetu telefonu i zainstalowanych w nim komunikatorów. Za ich pomocą jesteśmy ciągle na bieżąco z tym, co dzieje się u rodziny i znajomych. Do tego stopnia jednak jesteśmy zaangażowani w aktywność online, że nierzadko prowadzi to do uzależnienia. Okazuje się też, że ma ono związek z poczuciem samotności, lęku i zagrożenia.
Samotność a uzależnienie od cyfrowych technologii [Fot. Thomas Mucha - Fotolia.com] O uzależnieniu cyfrowym mówi się, gdy ludzie kompulsywnie korzystają z technologii cyfrowej, tzn. nie potrafią się powstrzymać od częstego zaglądania na portale społecznościowe czy sprawdzania statusu innych osób. Takie używanie systemów tego rodzaju jest nadmierne i summa summarum osłabia ogólne samopoczucie.

Behawioralne uzależnienie od smartfona powoduje tworzenie się w mózgu połączeń neuralnych w sposób podobny do stopniowego uzależnienia od opioidów u osób przyjmujących takie środki w celu łagodzenia , wyjaśnia prof. Erik Peper z San Francisco State University.

Kiedy uczeni przeanlizowali związane z użytkowaniem smartfonów zachowanie 135 osób, odkryli, że ci, którzy najczęściej wpatrywali się w monitor urządzenia, w dużym stopniu przypominali osoby ze zdiagnozowanymi , tzn. wykazywali wysoki poziom objawów , i poczucia .

Jak uważają uczeni, wielu ludzi może samodzielnie zmienić niekorzystny dla ich stanu psychicznego sposób użytkowania samrtfonów i komputerów. Jednym ze sposobów jest nakładanie samym sobie ograniczeń w tym zakresie, przykładowo, można: wyznaczyć sobie określone godziny przeglądania , wyłączać komunikatory o określonych porach, wyłączać dostęp do Internetu na czas wykonywania wymagających koncentracji zadań, etc. Podobnie jak w przypadku innych nałogów, jeśli uzależnienie jest bardzo rozwinięte, trzeba poszukać profesjonalnej pomocy

O badaniach napisano w magazynie NeuroRegulation.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X