Strona głównaInternetSeniorzy internetu nie mają i nie chcą mieć

Seniorzy internetu nie mają i nie chcą mieć

Już ponad połowa dorosłych Polaków korzysta z internetu, a co czternasty spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku do nich dołączy. Internauci to przede wszystkim ludzie młodzi, dobrze wykształceni - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. To także częściej mieszkańcy miast niż wsi. Z kolei wykluczeni cyfrowo, czyli nieposługujący się internetem, to przede wszystkim osoby starsze.
Seniorzy internetu nie mają i nie chcą mieć Ponad połowa dorosłych Polaków (56%) korzysta z internetu. Od ubiegłego roku odsetek użytkowników wzrósł o 5 punktów. Dynamika tej zmiany jest większa niż w latach 2009–2010. Korzystanie z sieci jest uzależnione przede wszystkim od wieku i wykształcenia. Zróżnicowania związane z płcią są niewielkie – tylko nieznacznie częściej internautami są mężczyźni niż kobiety.

Obecność w internecie jest czymś naturalnym i niemal powszechnym wśród najmłodszych respondentów. Wraz z wiekiem odsetek internautów maleje. Zdecydowana większość regularnych użytkowników to osoby mające nie więcej niż 44 lata. W grupie 45–54 lata z internetu korzysta dokładnie połowa, wśród osób mających 55–64 lata – jedna trzecia, a wśród najstarszych (65 i więcej lat) już tylko co jedenasty.

Internetu używają prawie wszyscy badani z wyższym wykształceniem oraz większość z wykształceniem średnim. Rzadziej do grona internautów zaliczają się osoby, które mają wykształcenie zasadnicze zawodowe, a zupełnie sporadycznie ci, którzy ukończyli jedynie podstawówkę. Niemal powszechnie z internetu korzystają osoby deklarujące wykształcenie na poziomie gimnazjalnym, wynika to z faktu, że są to ludzie młodzi (18–19 lat), przeważnie wciąż się uczący.

Internautów rzadziej spotykamy na wsi niż w miastach. Sama wielkość ośrodków miejskich nie wpływa znacząco na proporcje korzystających i niekorzystających z sieci. Relatywnie wyższy niż przeciętny odsetek dorosłych korzystających regularnie
z internetu jest w województwach pomorskim i śląskim, w przypadku których pewną rolę może odgrywać stosunkowo wysoki poziom urbanizacji oraz wielkopolskim i opolskim, natomiast niższy od ogólnopolskiej średniej – w kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim.

Prawie wszyscy internauci łączą się z siecią w domu (95%), dwie piąte (41%) w szkole lub pracy, a nieliczni (2%) korzystają z kawiarenek internetowych. Około jedna ósma (13%) łączy się z siecią w jeszcze innych miejscach. Coraz większą popularność zyskuje mobilny, bezprzewodowy dostęp do internetu. Tą drogą łączy się ponad połowa internautów (55%, od ubiegłego roku wzrost o 10 punktów). Z bezprzewodowego połączenia przy użyciu urządzeń przenośnych korzysta 56% łączących się z siecią w domu, 67% korzystających z internetu w pracy oraz 74% deklarujących używanie sieci w innych miejscach niż wymienione.

Trzy piąte dorosłych (61%) planuje w ciągu następnego roku regularnie korzystać z internetu, natomiast ponad jedna trzecia (36%) nie przewiduje takiej aktywności.

Co czternasta osoba (7%) nie korzysta z internetu, ale zamierza w niedalekiej przyszłości zacząć z niego korzystać. Relatywnie dużą grupę (36%) stanowią osoby, które nie korzystają z sieci i nie przewidują, że to się zmieni. Są to przede wszystkim starsi respondenci. Wśród ankietowanych w wieku 55–64 stanowią oni trzy piąte (60%), a wśród najstarszych aż 86%. Podobnie osoby z wykształceniem podstawowym (wyłączając ankietowanych z wykształceniem gimnazjalnym) – ogromna ich większość (82%) twierdzi, że nie będzie w przyszłości korzystać z internetu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy