Strona głównaInternetSeniorzy w Internecie: obecni ci lepiej wykształceni

Seniorzy w Internecie: obecni ci lepiej wykształceni

Z Internetu regularnie korzysta dwie trzecie dorosłych Polaków – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Najsilniej o obecności w sieci i wykluczeniu cyfrowym decyduje wiek. Wiek nie tylko różnicuje samą obecność w sieci, ale także sposoby korzystania z niej.
Seniorzy w Internecie: obecni ci lepiej wykształceni [© gpointstudio - Fotolia.com] stanowią dwie trzecie dorosłych mieszkańców Polski. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba nie zmieniała się znacząco. Również skala aktywności, które badani podejmują w sieci, pozostaje względnie stabilna. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć prowadzenie rozmów, czytanie prasy, oglądanie wideo, a także robienie zakupów i korzystanie z bankowości elektronicznej, natomiast do budzących najmniejsze zainteresowanie – kupowanie treści i usług oraz granie w gry. W ostatnich latach zwraca uwagę dynamiczny wzrost popularności Internetu mobilnego: z roku na rok coraz więcej osób korzysta z sieci bezprzewodowo, używając do tego urządzeń mobilnych.

Jak zauważa CBOS, w sieci obecni są w zasadzie wszyscy badani mający od 18 do 24 lat, a także ogromna większość starszych respondentów, którzy nie ukończyli 45 roku życia. Wśród osób powyżej 54 roku życia z Internetu korzysta mniej niż połowa, wśród najstarszych (65 lat i więcej) – jedna czwarta, przy czym w tych grupach zależy to w znacznym stopniu od poziomu wykształcenia.

Do najbardziej popularnych aktywności online należy prowadzenie rozmów przez komunikatory i czaty (deklaruje je 56% użytkowników), czytanie prasy (51%), oglądanie telewizji, filmów i innych materiałów wideo (46%), a także robienie zakupów (45%) i (66%). Przeważająca część użytkowników (67%) jest także obecna w .

Użytkowników Internetu jest wyraźnie więcej w miastach, zwłaszcza dużych, niż na wsi, niemniej również na wsi stanowią oni przeważającą część mieszkańców. Można dodać, że pod względem odsetka internautów in plus wyróżnia się południowo-zachodni region kraju (województwo dolnośląskie i opolskie – 71%).

Niemal wszyscy użytkownicy Internetu (98%) korzystają z niego w domu. Połowa (49%) łączy się z siecią także w szkole lub pracy, natomiast nieliczni (3%) – w kawiarenkach internetowych. Ponad jedna czwarta (28%) korzysta z Internetu również w innych miejscach.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X