Strona głównaInternetSmartfon - krótsze dzienne użytkowanie to lepsze zdrowie i psychiczne samopoczucie

Smartfon - krótsze dzienne użytkowanie to lepsze zdrowie i psychiczne samopoczucie

Uważamy, że nadmierne używanie smartfonów może odpowiadać za szereg negatywnych konsekwencji, od bólu szyi po zachowania uzależniające. Teraz postanowiono sprawdzić, czy nasze życie jest rzeczywiście lepsze bez smartfonów, lub raczej: na ile krótsze korzystanie ze smartfonów jest dla nas dobre.
Smartfon - krótsze dzienne użytkowanie to lepsze zdrowie i psychiczne samopoczucie  [fot. Pexels from Pixabay]
Psychologowie z Ruhr-Universität Bochum (RUB) zaprosili do testów kilkaset osób. Część z nich przez tydzień całkowicie zrezygnowała ze smartfonów, inni skrócili codzienne użytkowanie o godzinę, a jeszcze inni korzystali ze smartfona w taki sam sposób jak dotychczas. Jak odkryto, w dłuższej perspektywie ci, którzy ograniczyli stosowanie wspomnianego urządzenia, mieli się najlepiej.

Jak długo warto korzystać ze smartfona

Średnio spędzamy ponad trzy godziny dziennie patrząc w ekrany naszych . Googlujemy, szukamy wskazówek, sprawdzamy maile czy prognozę pogodę, robimy zakupy, czytamy newsy, oglądamy filmy, rozmawiamy w mediach społecznościowych. Wydaje się jednak, że to wszystko nie jest dla nas dobre. Badania pokazały, że dłuższe korzystanie ze smartfonów wiąże się z takimi problemami, takimi jak: mniejsza aktywność fizyczna, otyłość, ból szyi, pogorszenie wydajności i zachowania podobne do . - Smartfon to zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem - mówi Julia Brailovskaia, współautorka badań.

Aktywność, papierosy, satysfakcja życiowa, depresja

Ze wszystkimi uczestnikami przeprowadzono wywiady na temat ich stylu życia i samopoczucia natychmiast po testach, a także miesiąc i cztery miesiące później. Psychologów interesowało, na ile uczestnicy angażowali się w aktywność fizyczną, ile papierosów wypalali dziennie, na ile czuli się zadowoleni ze swojego życia oraz czy doświadczali jakichkolwiek oznak niepokoju lub depresji. - Odkryliśmy, że zarówno całkowita rezygnacja ze , jak i ograniczenie jego codziennego używania o jedną godzinę miały pozytywny wpływ na styl życia i samopoczucie uczestników - mówi Julia Brailovskaia. - W grupie, która ograniczyła korzystanie z tego urządzenia, efekty te utrzymywały się nawet dłużej, więc były bardziej stabilne niż w grupie całkowitej rezygnacji - dodaje.

Nie trzeba zupełnie zarzucać korzystania ze smartfona

Tygodniowa zmiana sposobu korzystania ze smartfona zmodyfikowała nawyki uczestników w dłuższej perspektywie: nawet cztery miesiące po zakończeniu eksperymentu osoby z grupy całkowitej rezygnacji używały smartfona średnio o 38 minut dziennie krócej niż wcześniej. Ci zaś, którzy podczas eksperymentu użytkowali smartfon godzinę krócej dziennie, po czterech miesiącach korzystali z niego aż o 45 minut dziennie krócej niż wcześniej. Równocześnie wzrosła satysfakcja z życia i czas spędzony na w obu tych grupach. Osłabły też objawy depresji i lęku oraz wypalono mniej papierosów. - Nie trzeba zupełnie rezygnować ze smartfona, aby poczuć się lepiej. Być może istnieje optymalny dzienny czas użytkowania tego urządzenia - uważa Brailovskaia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy