Strona głównaInternetSmartfon cię ogłupia? Sprawdź, dlaczego może osłabiać możliwości poznawcze

Smartfon cię ogłupia? Sprawdź, dlaczego może osłabiać możliwości poznawcze

Nowe technologie ułatwiają życie, pomagają się rozwijać i utrzymać zdolności poznawcze na wysokim poziomie. Mogą mieć też i negatywne efekty dla naszych możliwości kognitywnych.
Smartfon cię ogłupia? Sprawdź, dlaczego może osłabiać możliwości poznawcze [fot. Rawf8 - Fotolia.com] Trudniej ci skupić się na nawet na wymagającym zadaniu, jeśli w pobliżu znajduje się twój . I nie ma znaczenia czy urządzenie jest włączone, czy też wyłączone - i tak może mieć niekorzystny wpływ na .

Uczeni z University of Texas w Austin przeprowadzili dwa eksperymenty. W jednym z nich wzięło udział niemal 550 osób, które zostały poddane serii testów przy pomocy komputera. Zadania wymagały znacznej koncentracji. Wcześniej uczestnicy zostali poproszeni o umieszczenie smartfonów na biurku w zasięgu wzroku, w kieszeni, w torebce lub pozostawienie ich w innym pomieszczeniu. Okazało się, że ci, którzy zostawili urządzenia w innym pokoju, zyskali najwięcej punktów w testach i była to znacząca przewaga nad pozostałymi.

W innym, podobnym badaniu, udział wzięli ludzie wykazujący objawy uzależnienia od smartfonów. Uzyskano podobne rezultaty - osoby, które miały telefon na biurku, w kieszeni, czy w torbie, istotnie gorzej poradziły sobie z wymagającymi i „myślowego reżimu" zadaniami niż ludzie, którzy pozostawili w innym pomieszczeniu.

Co ciekawe, nie miało większego znaczenia, czy telefony są włączone, czy też wyłączone. I tak wydawały się dekoncentrować uczestników. Kiedy mieli urządzenia w pobliżu, częściej nerwowo zerkali w ich kierunku spodziewając się nadejścia jakiejś wiadomości lub zatsanawiając czy takowa nie została wysłana, a wyłączony telefon po prostu nie może o niej dać znać.

O badaniach można przeczytać w Journal of the Association for Consumer Research.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X