Strona głównaInternetSmartfona trzeba chronić bardziej niż komputer

Smartfona trzeba chronić bardziej niż komputer

30 procent polskich internautów nie zmienia haseł dostępu do portali, a aż 25% z nas nie ma zainstalowanego oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach mobilnych. W ten sposób sami ułatwiamy cyberprzestępcom kradzież naszych danych. Bezpieczeństwo w przeglądarce to nie wszystko. Coraz więcej danych udostępniamy nie przez strony internetowe, ale za pośrednictwem aplikacji mobilnych, dlatego o bezpieczeństwo smartfona też trzeba zadbać.
Smartfona trzeba chronić bardziej niż komputer [Fot. georgejmclittle - Fotolia.com] Oto cztery podstawowe kroki, które możesz wykonać, aby ochronić .

Po pierwsze: zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Pierwszą czynnością, którą wykonujemy po zakupie nowego komputera, to instalacja antywirusa. W telefonie? Już niekoniecznie. A używamy go częściej, jest włączony całą dobę i przez cały czas połączony z siecią. Mamy w nim maila i aplikacje mobilne – często również dostęp do konta bankowego. Oprogramowanie antywirusowe i aktualizacje systemu to podstawa danych.

Po drugie: wyłącz lokalizację

GPS i usługi lokalizacji bardzo się przydają, gdy się zgubimy lub korzystamy z nawigacji. W każdej innej sytuacji lepiej jest je wyłączyć. W przeciwnym wypadku aplikacje na Twoim telefonie będą gromadzić informacje o tym, ile czasu spędzasz w biurze (i gdzie jest ono zlokalizowane), w jakich sklepach robisz zakupy i co robisz po pracy. Informacje te mogą zostać wykorzystane przez firmy marketingowe.

Po trzecie: kontroluj ustawienia prywatności

Sam decydujesz o tym, na jak wiele pozwalasz swoim aplikacjom. O ile ta do wysyłania SMS-ów nie będzie działała bez dostępu do bazy kontaktów, to w przypadku latarki jest to już podejrzane. Po każdej instalacji sprawdzaj ustawienia prywatności i kontroluj dostęp aplikacji do poszczególnych elementów systemu. Jeżeli coś wydaje Ci się podejrzane – poszukaj alternatywnej aplikacji.

Po czwarte: archiwizuj i czyść

Podobnie jak dane z dysku komputera, tak samo w przypadku pamięci wykonuj backup, czyli kopię danych w zewnętrznej pamięci, najlepiej offline, na oddzielnym dysku. W przypadku uszkodzenia telefonu przez złośliwe oprogramowanie łatwiej będzie odzyskać stracone informacje. Jeżeli zamierzasz oddać komuś swój telefon lub go sprzedać, to koniecznie wyczyść pamięć, usuń hasła i przywróć ustawienia fabryczne – pozwoli to zminimalizować ryzyko udostępnienia Twoich danych osobom trzecim.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X