Strona głównaInternetSmartwatch wykona ci EKG

Smartwatch wykona ci EKG

Zastosowano sztuczną inteligencję (AI) do nagrywania EKG w Apple Watch, aby zidentyfikować pacjentów ze słabym sercem. Uczestnicy rejestrowali zdalnie swoje EKG na smartwatchu, kiedy tylko chcieli, z dowolnego miejsca. Od czasu do czasu automatycznie zapisy EKG były przesyłane do elektronicznych kart zdrowia za pośrednictwem aplikacji na smartfony.
Smartwatch wykona ci EKG [fot. ErikaWittlieb from Pixabay]
- Obecnie diagnozujemy dysfunkcję komór - słabą funkcję pompowania serca - za pomocą echokardiogramu, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, jednak są to drogie, czasochłonne, a czasami niedostępne metody. Możliwość zdalnej diagnozy słabego pompowania serca na podstawie EKG wykonywanego przez takie urządzenie, jak smartwatch, pozwala na szybką identyfikację tej potencjalnie zagrażającej życiu choroby na masową skalę - mówi dr Paul Friedman z Mayo Clinic w Rochester.

Osoby o słabym pompowaniu serca mogą nie doświadczać objawów, jednak ta powszechna forma choroby serca dotyka około 2 proc. populacji ogólnej i 9 proc. osób w wieku powyżej 60 lat. Kiedy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen, mogą wystąpić takie symptomy, jak: , przyspieszone tętno i obrzęk nóg. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie zastosowanie różnych metod leczenia, które poprawiają jakość życia i zmniejszają ryzyko oraz śmierci.

12-odprowadzeniowy algorytm dla niskiej frakcji wyrzutowej komorowej jest licencjonowany przez Anumana Inc., firmę zajmującą się technologiami medycznymi wykorzystującą sztuczną inteligencję. Algorytm ten wykorzystujący dane EKG z jednego odprowadzenia cechuje się tak dobrą lub nawet lepszą dokładnością niż test diagnostyczny na bieżni medycznej.

- Te dane są zachęcające, ponieważ pokazują, że narzędzia cyfrowe umożliwiają wygodne, niedrogie, skalowalne badania przesiewowe pod kątem poważnych chorób. Dzięki technologii możemy zdalnie gromadzić informacje o sercu pacjenta - mówi dr Zachi Attia z Mayo Clinic.

- Możliwość gromadzenie danych z elektroniki użytkowej i ich analizy w celu zdalnego zapobiegania chorobom lub poprawy zdrowia może zrewolucjonizować opiekę zdrowotną. To pozwala przewidzieć problemy i zapobiec im, ale także zmniejszyć dysproporcje zdrowotne i obciążenie systemów opieki zdrowotnej oraz lekarzy - mówi dr Bradley Leibovich z Mayo Clinic.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy