Strona głównaInternetStarsi Polacy nadal najrzadziej w Sieci

Starsi Polacy nadal najrzadziej w Sieci

W najbliższych miesiącach liczba użytkowników Internetu w Polsce przekroczy barierę 50% ogółu dorosłych. Wśród młodych Internet jest wszechobecny, używają go prawie wszyscy uczniowie i studenci. Rozszerza się korzystanie z sieci wśród osób w średnim wieku, natomiast najstarsi w dalszym ciągu są w większości wyłączeni z tego obszaru aktywności.
Większość dorosłych Polaków (57%) ma w swoim gospodarstwie domowym komputer osobisty. Od ubiegłego roku grupa ta zwiększyła się. Dostęp do Internetu ma w domu blisko połowa ogółu dorosłych (48%). Z Internetu korzysta ponad dwie piąte ankietowanych. Jedna piąta respondentów, czyli blisko połowa internautów, zarejestrowała się w jakimś portalu społecznościowym (np. Nasza-klasa, MySpace lub podobnym). Najczęściej chcą oni odnawiać dawne znajomości, nawiązać kontakty, słuchać muzyki, oglądać filmy lub zdjęcia, czytać teksty. Niewątpliwie nowym jakościowo zjawiskiem jest duża liczba relatywnie starszych internautów korzystających z portali społecznościowych (np. posiadających profile na portalu Nasza-klasa). Choć udział relatywnie najczęściej deklarują młodsi internauci, również wśród użytkowników sieci w średnim wieku i starszych znacząca część zarejestrowała się w którymś z serwisów.

Od ubiegłego roku przybyło osób robiących zakupy przez Internet. W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie 15% ogółu dorosłych kupiło coś w sieci. Najczęściej były to książki lub płyty, a także sprzęt elektroniczny oraz odzież i obuwie. Ogółem większość internautów kupiła coś za pośrednictwem Internetu, natomiast co piąty coś sprzedał. Mężczyźni korzystający z Internetu częściej niż internautki używają sieci do kupowania i sprzedawania towarów.

Rośnie liczba połączeń telefonicznych za pośrednictwem Sieci. Wyposażenie gospodarstw domowych w komputery i dostęp do Internetu jest związane z wykształceniem i sytuacją materialną, a także wiekiem respondentów. Wraz ze wzrostem wykształcenia i poprawą warunków materialnych rośnie prawdopodobieństwo, że gospodarstwo domowe jest wyposażone w tego rodzaju urządzenia. Badani w wieku do 55 lat w przeciwieństwie do osób starszych w większości mają komputer i dostęp do Internetu. Pewną rolę odgrywa też wielkość miejsca zamieszkania: w miastach, zwłaszcza dużych, dostęp jest lepszy niż na wsi.

Najczęstszy kanał połączenia gospodarstwa domowego z Internetem to stałe łącze obsługiwane przez firmę oferującą usługi telekomunikacyjne: 22% ogółu dorosłych, czyli blisko połowa internautów korzysta z tej formy dostępu. Liczebność użytkowników telefonów komórkowych szybko rośnie, lecz nie zyskuje na popularności łączenie się z Internetem przez telefon.

Najmłodsi respondenci w zdecydowanej większości korzystają z sieci, wśród najstarszych robią to tylko pojedyncze osoby. Wiek graniczny to 45 lat: wśród młodszych większość łączy się z siecią, wśród starszych – mniejszość.

Aleksandra Dudzisz / CBOS

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Tagi: internet, cbos

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:30:18, 26-07-2008 Basia.

    Miejmy nadzieję, że ten stan ulegnie zmianie. Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez internetu i wszelkich dogodności z tym związanych.
  • 19:06:11, 26-07-2008 ewelina55

    A ja nie jestem taka optymistka, znam wielu sceptykow..I tym ludziom nie przetlumaczysz, jak dzieki internetowi ulatwiasz sobie zycie. Nie mowiac o zabawie,nauce itd.
  • 19:18:03, 26-07-2008 tadeusz50

    Trzeba rozpatrzyć dwa aspekty sprawy.
    Jeden to brak możliwości zakupu komputera i dostępu do sieci z powodów finansowych. Przecież wielu emerytów nie kupi komputera stając przed wyborem co kupić lekarstwo czy żywnośc nie mówiąc i innych potrzebach życia codziennego.
    Drugi to taki właśni "nie bo nie" Na dobre sam jestem przykładem tego "nurtu". Komputer w domu jest od 20 lat dostęp do sieci też od wielu lat. Stale mówiłem "a po co mi to" w pewnym momencie przyszło olśnienie i dzięki temu jestem też tutaj.
    ... zobacz więcej
  • 19:26:59, 26-07-2008 Basia.

    oczywiście jest wiele osób, których nie stać na kupno komputera i jest wiele osób "nastawionych na nie" ale świat idzie do przodu w takim tempie, że będą musieli się dostosować.
  • 19:37:11, 26-07-2008 ewelina55

    Mnie 3 lata temu zmobilizowala 85-letnia Niemka, ktora niepelnosprawna radzila sobie bez pomocy rodziny, tylko dzieki temu, ze miala komp. z dostepem do internetu.
  • 06:35:59, 27-07-2008 tadeusz50

    Cytat:
    Basia
    oczywiście jest wiele osób, których nie stać na kupno komputera i jest wiele osób "nastawionych na nie" ale świat idzie do przodu w takim tempie, że będą musieli się dostosować.
    Basiu.
    Część się dostosuje zgadzam się z tym pozostaną jednak tacy, że nie będą chcieli. Podobnie jak z rentami i emeryturami przez lisonosza a nie przez konto. Takie jest moje zdanie.
  • 10:05:33, 28-07-2008 bernarda

    Bsiu Tadeuszu macie rację oboje,wiele osób nie chce nowości z prostej niewiedzy,boi się kompromitacji "rany zrobię coś nie tak",ja byłam tego przykładem,komórkę kupiłam z konieczności,komputer ze złości,tak mało mnie nie trafiło jak miałam coś w jednej chwili zrobić i co -nie mogłam.Ambjcja nie pozwoliła prosić o pomoc,myśle sobie dlaczego nie,to jest najmądrzejsza decyzja w tym roku.Strona finansowa odgrywa ogromną rolę i napewno parę lat temu nie zrobiłabym tego.Pozdrowienia.
    ... zobacz więcej
  • 13:20:02, 28-07-2008 ewamariae

    na kłopoty Bednarski ..pamietacie?? Na SAMOTNOŚC...komputer
    i ta przesłanka sprawiła,że mimo niskiej emerytury był to mój
    pierwszy zakup ...na raty oczywiście.I okazało się,że był to strzał
    w 10....wiedza w zasiegu ręki, podróże wirtualne, mnóstwo
    znajomych, albumy zdjęć, blog i wiele wiele innych przyjemności.Cięzko finansowo, ale nie żałuję...innym POLECAM
  • 14:42:24, 28-07-2008 zosia446

    Witam dyskutantow,jestem tu chyba najstarszym komputerowcem,zaczelam jakies 7-8 lat temu,wnuki babcie podszkolily,ale nie wyszlam z wiedza z zaulka,poczytam,napisze,ale zadne rachunki ,zadne zakupy,tu jestem zacofana.
    Poniewaz znalazlam sie w swiecie skomputeryzowanym wrecz do absurdu,moze tez zmienie zdanie i bede uzywac funkcji ,ktore dzis omijam.
    Bedac w Polsce zalogowalam sie w naszej klasie-0 sukcesu,nikt z mojego rocznika sie nie zglosil,chyba jednak malo nas..
  • 14:46:27, 28-07-2008 grazyna

    Ja mam ciagle nadzieje, ze bedzie coraz więcej serfujących starszych osób, które będa tworzyc nowe fora dyskusyjne , nowe cafejki, było by super!
    Nie koniecznie seniorów, sama mam przeciez 52 lata , nie wiem czy jestem juz 100 procentową seniorką, czy taką na pół gwizdka..... albo na 3/4, jedno jest pewne , starsi ludzie powinni wiecej pisac w internecie, sama nigdy bym, nie myslała, że to ogarnę, a jednak sie udało, to nic trudnego, tylko trzeba seniorów i starszych ludzi przekonać.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy