Strona g³ównaInternet¦wi±teczny spam, czyli powa¿ne k³opoty

¦wi±teczny spam, czyli powa¿ne k³opoty

¦wiêta Bo¿ego Narodzenia to prawdziwe ¿niwa dla handlowców, którzy atakuj± nas ró¿nego rodzaju reklamami i …spamem. Ale to tak¿e czas, kiedy swoje dzia³ania nasilaj± równie¿ hakerzy, próbuj±cy wykorzystaæ przed¶wi±teczn± gor±czkê zakupów.
¦wi±teczny spam, czyli powa¿ne k³opoty  [© ruslanshug - Fotolia.com] pracuj± przez ca³y rok, niemniej w grudniu ich dzia³ania dodatkowo przybieraj± na sile. Wysy³aj± e-maile, w których kusz± odbiorców atrakcyjnymi cenami, zachêcaj± do odwiedzenia stron b±d¼ pobrania prezentu.

Przegl±danie niechcianej korespondencji to niew±tpliwie strata czasu, bowiem lwia czê¶æ tego typu e-maili zawiera bezwarto¶ciowe tre¶ci. Jednak spam ma tak¿e drug± - znacznie gorsz± twarz. Cyberprzestêpcy za po¶rednictwem e-maili próbuj± pozyskaæ wra¿liwe dane adresatów b±d¼ zainfekowaæ komputery.

– Najwiêksz± tegoroczn± plag± jest . To rodzaj wirusa blokuj±cy dostêp do prywatnych plików lub samego komputera. Napastnicy ¿±daj± od poszkodowanej osoby okupu za rozszyfrowanie danych. Ataki przybieraj± ró¿ne formy, niemniej najczê¶ciej zaczynaj± siê od wys³ania e-maila do potencjalnej ofiary. Czasami zawiera on zainfekowany za³±cznik, innym razem link prowadz±cy do specjalnie spreparowanej strony internetowej, ale znam te¿ przypadek, ¿e odno¶nik prowadzi³ do Dropboxa – wyja¶nia Robert Dziemianko z G DATA, firmy produkuj±cej .

Grudzieñ jest miesi±cem, w którym trzeba wykazywaæ siê du¿o wiêksz± czujno¶ci±, choæ w nat³oku przed¶wi±tecznych zajêæ du¿o ³atwiej pope³niæ b³±d. Jego konsekwencj± mo¿e byæ strata czasu, potrzebnego na doprowadzenie do porz±dku zainfekowanego urz±dzenia, koszty naprawy sprzêtu lub w najgorszym scenariuszu konieczno¶æ zap³acenia hakerom okupu. Kilka porad przygotowanych przez ekspertów z G Data pozwoli omin±æ pu³apki zastawiane przez cyberprzestêpców, a tym samym unikn±æ zbêdnych przed¶wi±tecznych wydatków.

  1. Stosuj zasadê ograniczonego zaufania do e-maili zawieraj±cych nierealne obietnice, najczê¶ciej s± to super okazje, lub informacje o rzekomo oczekuj±cych przesy³kach, niezap³aconych fakturach czy nag³ej konieczno¶ci aktualizacji danych. Oszu¶ci podszywaj± siê pod instytucje finansowe, firmy kurierskie, aby w ten sposób nak³oniæ odbiorcê do pobrania z³o¶liwej aplikacji.
  2. Nigdy nie odpowiadaj na podejrzane e-maile, pochodz±ce od nieznanych adresatów. W niektórych wypadkach nawet wys³anie wiadomo¶ci zwrotnej o braku zainteresowania subskrypcj±, stanowi dla napastników potwierdzenie autentyczno¶ci adresu.
  3. Utwórz dodatkowy adres e-mail, który przyda siê podczas rejestracji na serwisach o ograniczonym zaufaniu, oferuj±cym us³ugi lub dostêp do tre¶ci. Pozostawianie swojego prawdziwego adresu e-mail nie jest dobrym pomys³em.
  4. Czytaj pocztê elektroniczn± w postaci zwyk³ego tekstu. To pozwoli wy¶wietlaæ wszystkie wiadomo¶ci w formie tekstowej zamiast w formacie HTML, który mo¿e zawieraæ z³o¶liwe skrypty.
  5. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Wszystkie tego typu aplikacje posiadaj± skuteczne filtry antyspamowe.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Kobiety.net.pl
  • Umieraæ po ludzku
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy