Strona głównaInternetSzanse na długowieczność można oszacować dzięki... liczbie znajomych na Facebooku

Szanse na długowieczność można oszacować dzięki... liczbie znajomych na Facebooku

Facebook to jedno z najpopularniejszych mediów społecznościowych. Nic dziwnego więc, że jego funkcjonowanie analizują sojologowie czy psychologowie. Teraz powiązano określone działania na Facebooku z szansami na długowieczność.
Szanse na długowieczność można oszacować dzięki... liczbie znajomych na Facebooku [Media spoełcznościowe, © Kenishirotie - Fotolia.com] Z badań uczonych Northeastern University w Bostonie wynika, ci, którzy odbierają i akceptują najwięcej zaproszeń do grona znajomych, żyją dłużej. Co ciekawe, podobnego zwiazku nie odkryto w przypadku, gdy facebookowicze sami wysyłali liczne zaproszenia do kręgu znajomych.

Badacze przeanalizowali powiększanie grupy znajomych u 12 milionów użytkowników z Kalifornii urodzonych w latach latach 1945-1989. Zebrane dane porównano z rejestrami wyborców Kalifornii i ostatecznie wzięto pod uwagę dane dotyczące 4 mln osób.

Ustalono m. in., że osoby, które w ogóle nie korzystały z Facebooka, miały o 12 procent wyższe ryzyko śmierci w danym roku w porównaniu z facebookowiczami. Co więcej, szanse na mieli ci, którzy akceptowali więcej zaproszeń do grupy znajomych niż ci, którzy mieli i przyjmowali ich mniej - i to o 35 proc. Jednocześnie nie odkryto żadnego związku między intensywniejszym wysyłaniem zaproszeń a prawdopodobieństwem .

Jak oceniają autorzy, nie można po prostu „zaprzyjaźniać się" online, by wydłużyć życie. Dynamika tego zjawiska jest bardziej złożona. Być może istnieją różnice między "wpływem społecznym" tych, którzy szukają znajomych z Facebooka, i tych, którzy są bardziej skłonni czekać, aż ktoś ich zaprosi do grupy .

Poza wspomnianymi odkryciami badacze zaobserwowali też, że na dłuższe i lepsze jakościowo życie częściej mogą liczyć osoby chętnie biorące udział w różnych społecznych aktywnościach w realnym świecie (choć nierzadko informują o tym właśnie na Facebooku).

Wyniki badań są dostępne w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy