Strona głównaInternetTelefon komórkowy źródłem niebezpiecznych bakterii i wirusów

Telefon komórkowy źródłem niebezpiecznych bakterii i wirusów

Trudno dziś żyć bez telefonu komórkowego, służy nie tylko do przeprowadzania rozmów, ale i pisania sms-ów, emaili, surfowania w Internecie, a nawet jako zabawka... Okazuje się jednak, że nasze komórki są wręcz siedliskiem bakterii - do tego stopnia, że ich zawartość spokojnie może konkurować z zestawem bakterii i wirusów z toalet...
Telefon komórkowy źródłem niebezpiecznych bakterii i wirusów [© IKO - Fotolia.com]
Badacze z Uniwersytetu w Arizonie ostrzegają, że liczne bakterie chorobotwórcze spokojnie rezydują na - przedmiotach, które obecnie są jednymi z najczęściej używanych. Na aparatach znaleziono więcej patogenów niż w sedesach, mówią uczeni.

Jak niebezpiecznym „źródłem" zarazków może być telefon, przekonał się człowiek, który przywłaszczył sobie aparat i zaraził się wirusem Ebola. Ten groźny wirus wywołuje gorączkę krwotoczną i często skutkuje śmiercią. Co zdziwiło lekarzy, Ebola jest spotykany głównie w Afryce, niemniej jednak komórka okazała się być niezwykle sprawnym środkiem transportu patogenu.

Co zatem należy robić? Oczywiście zachowywać higienę przy korzystaniu z telefonu. Skoro myje się toalety, należy też czyścić tak często używaną komórkę i uważać na to gdzie się ją przechowuje. Eksperci z Uniwersytetu w Arizonie ostrzegają, że , od pilotów do koszyków na zakupy, od przycisków windy i telefonów publicznych po klawiatury komputerowe, z których kurz może powodować alergie.

Jak podkreślają badacze, wirusy i bakterie z telefonu komórkowego nie są groźne dla jego właściciela, niebezpieczeństwo pojawia się przy wymieszaniu patogenów. Przekazywana z rąk do rąk lub zostawiana w różnych miejscach komórka „zyskuje" coraz większą ilość różnorodnych zarazków, którymi można się zainfekować przy zbliżaniu telefonu do ust lub dotykaniu rękami do ust czy oczu.

Autorzy badań polecają przecieranie telefonu jednorazowymi chusteczkami, jeśli leżał w miejscu dostępnym dla każdego - na sklepowej ladzie, w biurowej kuchni, na ławce w parku, etc.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 14:26:41, 03-10-2018 ~gość: 37.47.66.xxx

  Telefon można wyczyścić promieniami UV.
 • 14:42:53, 04-10-2018 sylwianajm

  to wiadomo nie od dzisiaj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Kosciol.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy