Strona głównaInternetTrzy czwarte polskich seniorów nie korzysta z Internetu

Trzy czwarte polskich seniorów nie korzysta z Internetu

Polskich seniorów mocno dotyka problem cyfrowego wykluczenia. Aż 78 procent osób powyżej 50. roku życia nie korzysta z Internetu - wynika z raportu „Cyfrowa przyszłość Polski" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i Amarach Research na zlecenie UPC Polska.
Trzy czwarte polskich seniorów nie korzysta z Internetu Jak pokazuje raport, w 2013 r. już dwóch na trzech dorosłych Polaków korzystało z Internetu. W roku 2007 było ich mniej niż połowa. Obecnie Internet stanowi istotną część naszego życia codziennego, kształtuje sposób pracy, odpoczynku, proces uczenia się i robienia zakupów. Jednocześnie jednak według danych „The Digital Agenda Scoreboard 2013", Polska jest pośród pięciu najniżej punktowanych krajów w UE pod względem cyfryzacji.

W „Globalnym Indeksie Konkurencyjności 2013 - 2014" liczonym przez World Economic Forum, Polska zajmuje obecnie 42. miejsce i daleką 102. pozycję na świecie pod względem dostępności najnowszych technologii (jeden ze składników indeksu konkurencyjności). Oznacza to, że nasz kraj będzie musiał dokonać ważnych zmian, aby uniknąć potencjalnej stagnacji ekonomicznej.

Z raportu „Cyfrowa przyszłość Polski" wynika, że w Polsce jedynie 5 proc. posiadaczy komputerów nie ma dostępu do Internetu, co oznacza duży postęp w porównaniu do 50 proc. w roku 2003 i 15 proc. w roku 2009.

Spośród tysiąca dorosłych osób z dostępem do Internetu szerokopasmowego, ponad połowa spędza on-line trzy lub więcej godzin dziennie. Wśród najbardziej popularnych aktywności należy wymienić i korzystanie z .

Jednocześnie jednak aż ok. 10 z 13 mln Polaków w wieku powyżej 50 lat nie korzysta z Internetu (78 proc.). To zjawisko uznawane jest za ważny problem w skali całej Europy. Starsi wiekiem konsumenci, którzy nie są on-line, nie mogą skorzystać z niższych cen i lepszych usług, a polskie firmy nie mają możliwości dotarcia do nich przez Internet.

Jeśli Polska przyspieszy rozwój infrastruktury szerokopasmowej, to wkład Internetu w wytworzenie PKB zwiększy się do roku 2020 z obecnych 3 proc. do ok. 9,5 proc. To będzie oznaczać, że około 200 mld zł z polskiego PKB zostanie wygenerowanych w bardziej efektywnej e-gospodarce, powstaną nowe innowacyjne firmy i nowe, przyszłościowe miejsca pracy.

Zwiększenie poziomu cyfryzacji Polski do poziomu Norwegii (obecnie lidera w tej dziedzinie), zmniejszyłoby poziom bezrobocia w naszym kraju o ponad 270 tys. osób. Polski rząd musi wspierać edukację i zachęcić starszych ludzi do ponieważ ich wpływ na gospodarkę jest nie do przecenienia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:59:33, 27-01-2014 ~gość: 5.173.151.xxx

    Ubolewamy,że mało seniorów korzysta z internetu, to po pierwsze drogi jest sprzęt, a po drugie brak punktów gdzie np.
    emeryt ma nauczyć się programów komputerowych,a jeżeli już są to płatne.
  • 10:05:09, 28-01-2014 Jesion

    Cytat:
    Ubolewamy,że mało seniorów korzysta z internetu, to po pierwsze drogi jest sprzęt, a po drugie brak punktów gdzie np.
    emeryt ma nauczyć się programów komputerowych,a jeżeli już są to płatne.
    Ceny sprzętu nie są już u nas tak tragiczne. Gorzej z dostępem do internetu. Ale to z czasem powinno się zmienić na naszą korzyść.

    Natomiast jeśli idzie o oprogramowanie, to praktycznie można mieć je za darmo. Wystarczy zdecydować się na darmowego Linuksa, a nie drogiego Windowsa. Nie trzeba znać żadnych tajemniczych komend. Trzeba tylko ściągnąć z sieci np. bardzo przyjazne Ubuntu (to jedna z dystrybucji Linuksa) i zainstalować je na swoim komputerze. System jest okienkowy – podobnie jak Windowsy – więc w większości przypadków wystarczy intuicyjne klikanie myszką. Zawarte są już w nim darmowe programy biurowe, przeglądarka internetowa, program pocztowy. I wiele, wiele innych. A system operacyjny oparty na Linuksie jest tak skonstruowany, że nie ma obawy o wirusy. System jest na bieżąco aktualizowany przez firmę Canonical.

    Sam już dawno zarzuciłem Windowsy na rzecz Linuksa. Nawiasem mówiąc jeśli ktoś zasługuje na miano nieudawanego seniora, to ja na pewno.

    Pozdrawiam,
    jesion
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy