Strona głównaInternetTwój smutek może być silniejszy, gdy korzystasz z Facebooka

Twój smutek może być silniejszy, gdy korzystasz z Facebooka

Media społecznościowe mogą intensyfikować uczucie smutku. Lepiej ograniczyć korzystanie z nich, gdy ma się kiepski nastrój, mówią badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Twój smutek może być silniejszy, gdy korzystasz z Facebooka [© StudioPortoSabbia - Fotolia.com] Jeżeli przechodzisz gorszy okres, ogranicz aktywność w , bo korzystanie z nich może czynić cię jeszcze bardziej .

Kiedy osoba w depresyjnym nastroju przegląda np. i widzi radosne zdjęcia znajomych, może doświadczać uczucia zawiści i pogłębienia niezadowolenia z własnego życia, mówią duńscy badacze.

W badaniach wzięło udział 1095 osób, które spędzały na Facebooku ponad godzinę dziennie. Najpierw uczestnicy wypełniali online ankiety, których celem była ocena samopoczucie badanych. Następnie podzielono ich na dwie grupy - jedna korzystała z mediów społecznościowych jak dotychczas, a druga przez cały tydzień tego nie robiła. W ostatnim dniu testów uczestnicy wypełnili kolejną ankietę.

Okazało się, że czasowa rezygnacja z korzystania z mediów społecznościowych dała pewne pozytywne skutki - poprawiło to samopoczucie i poziom . W szczególności ludzie, którzy w ogóle nie wchodzili na Facebook, doświadczali mniej i byli bardziej zrelaksowani oraz zadowoleni niż na początku badań. Co więcej, stopień poprawy nastroju był zależny od czasu, który wcześniej przeznaczano na korzystanie z sieci społecznościowych.

Jak oceniają autorzy, bierne uczestnictwo w radości innych ludzi może wzbudzić uczucia zawiści i wywoływać niezadowolenie ze swojego życia. Zwracają uwagę, że wielu ludzi codziennie korzysta z Facebooka, ale nieliczni zdają sobie sprawę z tego, jak to może na nich wpływać.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X