Strona głównaInternetTydzień przerwy od mediów społecznościowych pomaga osłabić lęk i objawy depresji

Tydzień przerwy od mediów społecznościowych pomaga osłabić lęk i objawy depresji

Wystarczy zaprzestać korzystania z mediów społecznościowych tylko przez tydzień, by znacznie poprawić samopoczucie, a także osłabić objawy depresji i lęku. Być może wkrótce będzie się to zalecało ludziom dla lepszej dbałości o zdrowie psychiczne.
Tydzień przerwy od mediów społecznościowych pomaga osłabić lęk i objawy depresji [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Bath sprawdzono wpływ tygodniowej przerwy od mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Dla niektórych oznaczało to odzyskanie około dziewięciu godzin w tygodniu, które w innym razie spędziliby na przewijaniu Instagrama, Facebooka, Twittera i TikToka.

Jak się okazało, zaledwie tydzień przerwy od poprawił ogólny poziom samopoczucia, a także zmniejszył objawy depresji i .

Do eksperymentu zaproszono ponad 150 osób w wieku od 18 do 72 lat, które codziennie korzystały z mediów społecznościowych. Część z nich przez tydzień nie zaglądała do tych mediów, część zachowywała się, jak dotychczas. Na początku oceniono poziom lęku, symptomów depresji i samopoczucie uczestników.

Uczestnicy deklarowali, że spędzali średnio 8 godzin tygodniowo na korzystaniu z mediów społecznościowych. Tydzień później, ci, którzy mieli przerwę, wykazali znaczną poprawę samopoczucia oraz osłabienie i lękowych w porównaniu z innymi.

- Przewijanie postów jest tak wszechobecne, że wielu z nas robi to niemal bez zastanowienia od momentu przebudzenia się do zamknięcia oczu w nocy. Wiemy, że korzystanie z mediów społecznościowych jest powszechne i że pojawiają się coraz silniejsze obawy dotyczące ich skutków dla zdrowia psychicznego, więc chcieliśmy sprawdzić, czy przerwa może przynieść korzyści w zakresie zdrowia psychicznego - mówi dr Jeff Lambert z Uniwersytetu w Bath.

- Wielu uczestników doświadczyło pozytywnych skutków czasowej rezygnacji z mediów społecznościowych: poprawy nastroju i ogólnie niższego poziomu . Jak się wydaje zatem, już relatywnie krótka przerwa może pozytywnie oddziaływać. Oczywiście wspomniane media są częścią współczesnego życia i dla wielu nieodzowną składową tego, kim są i jak wchodzą w interakcje z innymi. Jeśli jednak spędzasz długi czas na przewijaniu postów i czujesz, że ma to na ciebie negatywny wpływ, spróbuj ograniczyć tę aktywność - radzi dr Lambert.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy