Strona głównaInternetUkarany operator komórkowy. Za nieuczciwy konkurs

Ukarany operator komórkowy. Za nieuczciwy konkurs

Odesłanie wiadomości oznaczało uczestnictwo w konkursie i otrzymywanie płatnych smsów do dnia jego zakończenia lub przesłania rezygnacji – to jedna z zasad konkursu Czy stałeś się dzisiaj Milionerem organizowanego na zlecenie Polskiej Telefonii Cyfrowej. Za nierzetelne informowanie o warunkach loterii UOKiK nałożył na przedsiębiorcę karę ponad 21 mln zł.
Ukarany operator komórkowy. Za nieuczciwy konkurs Do UOKiK wpłynęło kilkaset skarg konsumentów dotyczących loterii Czy stałeś się dzisiaj Milionerem, która została zorganizowana w sieciach Polskiej Telefonii Cyfrowej. Większość osób nie zdawało sobie sprawy w jaki sposób wzięli udział w konkursie. Z zawiadomień wynikało, że o udziale w loterii i związanych z tym kosztach dowiadywali się po dostarczeniu rachunku telefonicznego. Wątpliwości UOKiK wzbudziła treść wiadomości zachęcających do udziału w loterii, które otrzymywali abonenci PTC. Przykładowo: ERA: Czas odmienić Twoje życie! Możesz wygrać milion złotych dzisiaj od ERY! Wyślij za darmo TAK na 8007! SMSy na 8007 są darmowe! Reg: 100m.era.pl 4,88zł/dzień.

UOKiK podjął działania dotyczące loterii w listopadzie 2010 r. Konkurs trwał od 25 października 2010 roku do 2 lutego 2011 roku i przewidywał możliwość wygrania miliona zł. Warunkiem udziału było korzystanie z usług telekomunikacyjnych PTC lub zakup np. tapety na telefon komórkowy, dzwonka, gry. Aby uczestniczyć w loterii, wystarczyło odesłać smsa na podany numer lub odpowiedzieć na komunikat głosowy przez wybranie tonowe klawisza „1”. Od tego momentu uczestnik otrzymywał od PTC jedną wiadomość sms dziennie, za którą musiał zapłacić 4,88 zł brutto.

Urząd ustalił, że informacje przekazywane abonentom sugerowały, że zgłoszenie uczestnictwa w loterii dotyczy tylko jednego dnia. Jak się okazało – odesłanie wiadomości wiązało się z uczestnictwem w konkursie do dnia jego zakończenia lub przesłania rezygnacji oraz otrzymywaniem płatnego smsa każdego dnia uczestnictwa w konkursie. Ze skarg, które otrzymał Urząd wynika, że wielu abonentów było przekonanych o tym, że biorą udział w loterii jednorazowo.

Kolejną praktyką, którą zakwestionował UOKiK było wprowadzanie w błąd co do kosztów udziału w loterii. W treści smsa zachęcającego do gry pojawiała się informacja o tym, że wysłanie wiadomości jest bezpłatne, a na końcu napis 4,88zł/dzień. Zdaniem Urzędu, w ten sposób przekaz stał się nieczytelny i niezrozumiały i miał na celu wywołanie wrażenia, że abonent nic nie płaci, biorąc udział w loterii.

UOKiK uznał, że PTC wprowadziła konsumentów w błąd nierzetelnie informując o jego zasadach. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na PTC nałożono karę w wysokości ponad 21 mln 262 tys. zł oraz obowiązek publikacji decyzji na stronie internetowej www.t-mobile.pl przez sześć miesięcy. Operator zaprzestał stosowania praktyki. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca ma prawo odwołania się do sądu.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 13:03:37, 05-01-2012 elzbietab44

  Sprawiedliwie by było ,gdyby też oddał pieniądze wyłudzone od abonamentów.Podobnych konkursów było multum,dlaczego inni nie są ukarani?
 • 15:02:20, 05-01-2012 marcel20106

  Tak to jest fakt...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kosciol.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy